BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kockáztatja a fellendülést az Európai Unió

Még jó ideig nem kell számítani a költségvetési szigor visszatérésére – derült ki az Európai Unió pénzügyminisztereinek hét végi csúcsértekezletén. Összezár az EU a Brexit ügyében, és erősödnek a digitális óriáscégek megadóztatását követelő hangok is.

Az európai gazdaságok a vártnál sokkal gyorsabban lábalnak ki a válságból – mondta újságíróknak Olaf Scholz, a német pénzügyi tárca vezetője az Európai Unió pénzügy- és gazdasági minisztereinek szombaton zárult kétnapos berlini informális találkozója után. A kormányok nem kívánják a véletlenre bízni, hogy ez így is maradjon. A kilábalást támogató, több évre szóló óriási összegű közös pénzügyi program mellett várhatóan sokáig és egyelőre határidő nélkül fennmarad a tavasszal fellazított költségvetési politika – derült ki a nyilatkozatokból. A járvány felerősödése ellenére Európának nincs oka arra, hogy a tavaszihoz hasonlóan befagyasszák a gazdaságot.

Nem lesz hirtelen leállás, se politikai szakadék

– fogalmazott Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter, az eurót használó EU-tagok csoportjának elnöke. A tagállamok szabadon, külső pénzügyi korlátozások nélkül dolgozhatnak gazdaságösztönző programjaikon.

A költségvetési szigort előíró stabilitási és növekedési paktumot már tavasszal felfüggesztette Brüsszel, miközben Európa-szerte drákói járványkorlátozásokat vezettek be. A nemzeti adósságok elszaladását megelőző mechanizmus visszaállítása a távoli jövőbe vész, hisz még a júliusban elfogadott 750 milliárd eurós kilábalási csomag és a hétéves költségvetés sem végleges. Az Európai Parlament számos kifogást emelt, a politikusok azonban növekvő nyomás alatt állnak, hogy hatékony támogatásokat nyújtsanak, és ezeket fenn is tartsák, hiszen Európában felgyorsult a járvány terjedése.

Donohoe azt ígérte, hogy a költségvetési fenntarthatóságról sem feledkezik el az eurócsoport, és Paolo Gentiloni gazdasági EU-biztos közreműködésével a hosszú távú újratervezés is elindul.

Vitát erről senki sem sürget, sőt Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter kifejezetten azt kérte, hogy ne szabjanak határidőt a stabilitási paktum visszaállítására, mivel „senki nem tudja, mikor ér véget az egészségügyi válság”.

Fotó: Odd Andersen/AFP

Egy másik eseményen Isabel Schnabel, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja is amellett foglalt állást, hogy a költségvetési konszolidációt akkor kell megvitatni, amikor biztossá válik a kilábalás, ugyanakkor szerinte erre a teljes pénzügyi keretrendszer felülvizsgálatával együtt lesz érdemes sort keríteni, mivel az „túl komplikált, túl átpolitizált és túl prociklikus”. Christine Lagarde, a bank elnöke pedig úgy fogalmazott: „a folytatódó költségvetési expanzió létfontosságú”.

A találkozón Le Maire felvetésére terítékre került az amerikai technológiai világcégekre kivetendő európai digitális adók ügye is. A francia pénzügyi vezető szerint az EU-nak már a jövő év elején a saját kezébe kell vennie a döntést, ha az év végéig nem vezetnek eredményre a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében folyó tárgyalások. A spanyol kormány a hét végén közölte:

meg szeretnének adóztatni minden telekommunikációs szolgáltatást nyújtó céget, legyen szó akár internetes telefonálásról, akár azonnali üzenetküldésről.

A brit kilépés kereskedelmi feltételeiről folyó tárgyalások megfeneklésével kapcsolatban a tanácskozást követően Scholz úgy fogalmazott: az EU felkészülten várja, ha megegyezés nélkül zárul az év, a brit gazdaságnak azonban egy ilyen helyzet nagyon sokat fog ártani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.