BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

V4–találkozó: pénzügyi és gazdasági téren erősödik az együttműködés

A magyar álláspont szerint az új uniós saját forrásnak több feltételnek meg kell felelnie, például nem róhat több terhet a nemzeti költségvetésekre.

Átlátható és a tagállamok gazdasági fejlettségével arányos teher- és forrásmegosztásra van szükség az Európai Unióban – áll abban a közös nyilatkozatban, amelyet a Visegrádi Együttműködés (V4) országainak pénzügyminiszterei adtak ki Varsóban tartott szűk körű találkozójuk után – derül ki a Pénzügyminisztérium közleményéből.

Varga Mihály pénzügyminiszter az ülés utáni sajtótájékoztatón elmondta: a lengyel, cseh és szlovák kollégájával tartott megbeszélésen szó esett

  • a koronavírus-járvány gazdasági következményeinek kezeléséről,
  • a digitális gazdaság adózásáról,
  • valamint az adóelkerülés és a pénzmosás elleni küzdelemről.
  • A visegrádi országok együttműködése mára az európai politika jelentős tényezője, ami annak is köszönhető, hogy a térség az utóbbi években Európa gazdasági motorjává vált.

    A közös fellépés eredményessé tette régiós érdekeink nemzetközi képviseletét, így most itt az ideje a pénzügyi és gazdasági együttműködést erősítésének is – jelentette ki Varga Mihály az egyeztetést követően.

    Fotó: Artur Widak/NurPhoto

    Az együttműködés lehetséges irányairól szólva elmondta: az adócsalások elleni közös fellépést főként az adóadminisztrációs együttműködés erősítése támogathatja, ugyanakkor érdemes megerősíteni az Európai Unió adójogi kereteit is,

    többek között a digitális cégek megadóztathatósága terén.

    Emellett együttműködés szükséges az igazságos klímaátmenet, valamint az EU-költségvetés új saját forrásainak megteremtése tekintetében is.

    Ezzel kapcsolatban a magyar pénzügyminiszter hangsúlyozta: a magyar álláspont szerint az új uniós saját forrásnak több feltételnek is meg kell felelnie, például nem róhat további terhet a nemzeti költségvetésekre és tiszteletben kell tartania a tagállamok adóügyi szuverenitását.

    A pénzügyminiszterek egyetértettek abban, hogy közös fellépéssel növelni szükséges az unió pénzmosás elleni jogi kereteinek a hatékonyságát is.

    Szóba került az EBRD ősszel történő új elnök választása is, amely posztra ezúttal a lengyel pénzügyminiszter személyében erős V4 jelöltünk is van

    – mondta Varga Mihály.

    Lengyelország július 1-én vette át a V4 soros elnökségét, az időszak kiemelt feladata a koronavírus által kiváltott gazdasági válság hatásainak felszámolása, az EU-s kezdeményezések és döntések közös megvitatása, valamint a régió érdekeinek hatékony képviselete.

    2021-ben Magyarország veszi át az elnökséget Lengyelországtól.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.