Szeptemberben éves alapon 4 százalékkal nőhettek a fogyasztói árak a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint, vagyis az augusztusi 3,9 százalékos infláció tovább emelkedhetett, elérve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) célsávjának tetejét. A maginflációs mutatók viszont enyhén, 0,1-0,2 százalékponttal csökkenhettek, ami az árnyomás mérséklődésére utal.
Az MNB széles sávban mozgó, 3,7–4,1 százalékos fogyasztói árindexet prognosztizált szeptemberre, a konszenzus szerint a jegybanki várakozásoknak megfelelően alakulhat a mutató.
Az év végére szokatlanul széles, 2,6–4,1 százalékos sávban határozta meg az inflációt a jegybank, ennek tudható be, hogy csak egy elemzői prognózis esik a meghatározott tartományon kívül, a konszenzus szerint 3,5 százalék. A szeptember végi Inflációs jelentésben az állt, hogy a következő hónapokban az üzemanyagárak csökkenése és a bázishatás miatt mérséklődik az infláció.
Az egyes tételek ellenkező irányú változása kiegyenlíthette egymást, az előző hónaphoz képest nulla lehetett az infláció
– mondta a Világgazdaságnak Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője hangsúlyozta: az élelmiszerárak kiemelkedő növekedése és a gyenge árfolyam felfelé húzhatta a fogyasztói árindexet. Recessziós időszakban inkább a dezinflációs hatások erősödnek fel, mégis ennek ellenkezőjét tapasztaljuk.
Regős úgy véli, a gyenge forintárfolyam, a háztartások stabil kereslete és az élelmiszerárak gyors drágulása következtében lehet magas a fogyasztói árindex. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője figyelmeztet:
szeptemberben emelkedtek az üzemanyagárak, az élelmiszerek drágulása szezonális okokból gyorsulhatott, és a ruházati termékek inflációja is erősödhetett, ezek mind felfelé mozdíthatják a fogyasztói árindexet. Ezzel szemben a magas bázis miatt a szolgáltatások enyhíthetik az árnyomást.
Virovácz a maginfláció, valamint a jelentős adóhatás miatt az adószűrt maginfláció csökkenésére számít, ez utóbbi 4 százalék alá mérséklődhet. A konszenzus 4,5 százalékos maginflációt és 4 százalékos adószűrt mutatót vár. Az Inflációs jelentés szerint a válság dezinflációs hatásai 5-6 negyedéves késéssel jelentkezhetnek.
Az eurózónából érkező inflációs nyomás továbbra is alacsony, augusztushoz hasonlóan szeptemberben is kismértékben csökkentek az üzemanyagárak – magyarázta Kuti Ákos, a Danube Capital vezérigazgató-helyettese.
Enyhe vírushelyzet esetén idén 3,2, jövőre 2,3 százalék lehet a fogyasztói árindex, ami 2022-re 2,6 százalékra gyorsulhat. Ha súlyosbodik a járvány, 2020-ban 3, jövőre 1,1, két év múlva pedig 1,7 százalék lehet az infláció. A statisztika csak a tiszta áremelkedéssel kalkulál, kiszűrve a termékek tulajdonságából fakadó változásokat. Ha egy vállalat termékeiben minőségjavulás is várható, akkor 3 százaléknál magasabb tényleges áremelés is könnyedén elképzelhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.