BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tavaly augusztushoz képest kevesebb üzemanyag fogyott idén nyáron

Több élelmiszert vásároltunk, megugrott a csomagszolgáltatók és csökkent az üzemanyagok forgalma.

Augusztusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,2, naptárhatástól megtisztítva 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A nem élelmiszer kiskereskedelmi üzletekben 1,2 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,5 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben lényegében nem változott az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Fotó: VG / Móricz-Sabján Simon

Az év első nyolc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9 százalékkal volt nagyobb az előző év azonos időszakinál Augusztusban az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene lényegében nem változott.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek, valamint az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek értékesítési volumene változatlan maradt.

A nem élelmiszer kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 1,2 százalékkal növekedett. Bővültek az eladások a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (2,4 százalék), valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (1,9 százalék). A forgalom volumene csökkent a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk- (–3,2 százalék), a bútor-, műszakicikk- (–6,9 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (–8,4 százalék, valamint a használtcikk-üzletekben (–17 százalék).

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 28 százalékkal bővült, folytatva az évek óta tartó tendenciát.

Hogy látja az ING szakértője?

Negatív meglepetést okozott a kiskereskedelem teljesítménye augusztusban, ugyanis a piaci konszenzus jelentős növekedéssel számolt. Ezzel szemben éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,7 százalékkal mérséklődött. Havi alapon így is számottevő, 1,5 százalékos növekedés volt megfigyelhető – emeli ki Virovácz Péter, az ING közgazdásza.

Meglátásunk szerint a tavalyi évi magas bázis okozta az év/év index visszaesését. Idén a korlátozott lehetőségek miatt a belföldi turizmus nagyban élénkült, ugyanakkor ez inkább a szolgáltatószektor teljesítményét segítette, nem pedig a kiskereskedelmi értékesítést. A hiányzó külföldi turistaforgalom pont a nyári szezon csúcspontját gyengítette.

A három főbb alszektort vizsgálva jól látható, hogy a nyaraló tömegek jóval kisebb élelmiszer-kiskereskedelmi forgalmat generáltak. Itt éves összevetésben 0,2 százalékos csökkenés volt szemben a júliusi 3,3 százalékos növekedéssel. A nem élelmiszerjellegű boltok értékesítési volumene 1,2 százalékkal nőtt éves alapon. Ez erősebb, mint a júliusi adat. A több utazás meglátszott az üzemanyagértékesítésben is, mely tovább javult, de még mindig 4,5 százalékos elmaradt mutat a tavalyi időszak azonos hónapjához képest.

A nagyképet tekintve tehát továbbra is elmondható, hogy az első felpattanást követően egyre mérsékeltebb ütemben zajlik a gazdasági kilábalás

- mondta a szakértő.

A munkaerőpiaci támogatások kifutása ősztől csökkentheti a rendelkezésre álló jövedelmet, tovább mérsékelve a kiskereskedelem bővülését. Az erős július és gyengébb augusztus ellenére továbbra is úgy látjuk, hogy a harmadik negyedév minden idők legnagyobb negyedéves alapú gazdasági növekedését hozhatja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.