Augusztusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,2, naptárhatástól megtisztítva 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A nem élelmiszer kiskereskedelmi üzletekben 1,2 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,5 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben lényegében nem változott az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az év első nyolc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9 százalékkal volt nagyobb az előző év azonos időszakinál Augusztusban az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene lényegében nem változott.
A nem élelmiszer kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 1,2 százalékkal növekedett. Bővültek az eladások a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (2,4 százalék), valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (1,9 százalék). A forgalom volumene csökkent a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk- (–3,2 százalék), a bútor-, műszakicikk- (–6,9 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (–8,4 százalék, valamint a használtcikk-üzletekben (–17 százalék).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 28 százalékkal bővült, folytatva az évek óta tartó tendenciát.
Negatív meglepetést okozott a kiskereskedelem teljesítménye augusztusban, ugyanis a piaci konszenzus jelentős növekedéssel számolt. Ezzel szemben éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,7 százalékkal mérséklődött. Havi alapon így is számottevő, 1,5 százalékos növekedés volt megfigyelhető – emeli ki Virovácz Péter, az ING közgazdásza.
A három főbb alszektort vizsgálva jól látható, hogy a nyaraló tömegek jóval kisebb élelmiszer-kiskereskedelmi forgalmat generáltak. Itt éves összevetésben 0,2 százalékos csökkenés volt szemben a júliusi 3,3 százalékos növekedéssel. A nem élelmiszerjellegű boltok értékesítési volumene 1,2 százalékkal nőtt éves alapon. Ez erősebb, mint a júliusi adat. A több utazás meglátszott az üzemanyagértékesítésben is, mely tovább javult, de még mindig 4,5 százalékos elmaradt mutat a tavalyi időszak azonos hónapjához képest.
A nagyképet tekintve tehát továbbra is elmondható, hogy az első felpattanást követően egyre mérsékeltebb ütemben zajlik a gazdasági kilábalás
- mondta a szakértő.
A munkaerőpiaci támogatások kifutása ősztől csökkentheti a rendelkezésre álló jövedelmet, tovább mérsékelve a kiskereskedelem bővülését. Az erős július és gyengébb augusztus ellenére továbbra is úgy látjuk, hogy a harmadik negyedév minden idők legnagyobb negyedéves alapú gazdasági növekedését hozhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.