Az idén 6-6,5 százalékkal csökkenhet a GDP, ezt jövőre 3,5-4 százalékos növekedés követheti – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Hungarian Business Leaders Forum konferencián. A válság előtti teljesítményt 2022 első fél évében érheti el a magyar gazdaság.
A miniszter leszögezte: ha megérkezik a vakcina, 2021 második negyedévében kedvező gazdasági fordulat várható, enélkül viszont elhúzódó talpra állással kell számolni. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a Világgazdaság kérdésére elmondta:
a kormányhoz hasonló prognózisa 5,8 százalékos visszaeséssel számol 2020-ban, jövőre pedig 3,5 százalékos lehet a növekedés.
A harmadik negyedévben 5,5-6 százalék körüli GDP-csökkenés jöhet 2019 azonos időszakához képest. Palócz Éva várakozása szerint is 2022-ben érheti el a gazdaság teljesítménye a válság előtti szintet.
Hat százalék körüli GDP-csökkenést hozhat az év, amelyet jövőre ugyancsak 6 százalék körüli növekedés követhet, a válság előtti teljesítményt már 2021 második felében elérheti a magyar gazdaság – mondta Eppich Győző, az OTP Bank elemzője. Az idei harmadik negyedévben erős visszapattanás várható – erre utalnak a nemzetközi adatok is –, a soha nem látott bizonytalanság miatt azonban pontos számot nehéz prognosztizálni.
A július–szeptemberi időszakra várt erős felpattanásban fontos szerepe lehetett
a tavasz folyamán kiesett termelés pótlásának és az élénkülő lakossági fogyasztásnak.
Sok vállalkozás rövid, átmeneti sokkra készült, és mostanáig megtartotta a munkaerőt, a második járványhullámban azonban a nagyobb megtakarításokkal nem rendelkező cégek elvérezhetnek – magyarázta a szakértő.
Az ipari szektor egyelőre jól teljesít, de ha munkahelyek szűnnek meg, a kereslet visszaeshet, konzerválva a tartósan alacsonyabb fordulatszámon működő üzemek helyzetét. Eppich Győző hozzátette: ez jelenik meg a bizalmi indikátorokban is, amelyek a tavaszi visszaesés után gyors felpattanást mutattak, majd megtorpanó talpra állást jeleztek.
Az Európai Bizottság által közzétett gazdasági hangulatindex a tavaszi, 75,4-es mélypont után júniusban gyors felpattanást mutatott – 82,4 pontra ugrott –, ezután lassan emelkedett az index,
októberben azonban enyhe, 1,2 pontos esést szenvedett el.
A külkereskedelemben javulás várható a második fél évben, ugyanis az egészségügyi import kisebb mértékű lehet, valamint a fogyasztás is egészen jól alakulhat – hívta fel a figyelmet Palócz Éva. A legnagyobb bizonytalanság a beruházásokat övezi, illetve a második negyedévhez képest a készletek is ellenkező irányba mozgathatják a GDP-t. A Kopint-Tárki vezetője szerint a válság elején várt gyors felpattanás valószínűleg elmarad.
Az év vége felé a járványhelyzet romlása határozhatja meg a gazdaságot, ugyan a tavaszihoz hasonló leállás nem valószínű, azonban az eddig jól teljesítő fogyasztást megtépázhatja a járvány.
A vendéglátásból kiesett forintok duplán fájnak a gazdaságnak, a vendégek nem vásárolnak, és az alkalmazottak jövedelme is csökken – vagy akár teljesen megszűnik –, így ők is visszafogják a költéseiket.
Palócz Éva a Pénzügyminisztérium által belengetett 500 milliárd forintos gazdaságvédelmi csomagot hiányolja, amely lökést adna a GDP-nek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.