A versenyhatóság jogsértőnek találta a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége etikai szabályzatának egyes rendelkezéseit, amelyek a tagvállalkozások közötti verseny korlátozását célozták. A Hivatal vizsgálata ugyanis feltárta, hogy a szervezet belső szabályzata 2011-től hét éven keresztül rögzítette a szervezet tagjai számára a munkaerő-kölcsönzés és közvetítés minimális díját és egyéb feltételeit.
Az árak rögzítése a legsúlyosabb versenykorlátozásnak minősül, közvetetten ugyanis jelentős társadalmi többletterhet eredményez.
A díjminimum mellett szintén jogsértőnek bizonyult a társulás tagjainak egymás munkavállalóira vonatkozó átcsábítási tilalma, amely a szektor felosztására irányult, és megakadályozta a munkavállalók szabad piaci mozgását. A belső szabályzat azon rendelkezései is a piac felosztását célozták, amelyek megtiltották a tagvállalkozások számára a kiközvetített munkavállalók újraközvetítését.
Ezen kikötések a kiközvetített munkavállalók számára is hátrányosak voltak, mivel megakadályozták, hogy jobb munkalehetőséghez, magasabb fizetéshez juthassanak.
A szakmai szövetség emellett jogsértően rögzítette tagjai számára azt is, hogy munkaerő-kölcsönzésre kiírt közbeszerzési eljárások során milyen esetben lehet más vállalkozás munkavállalójának adataival, önéletrajzával pályázni. Az előírás a cégek beszerzési forrásainak felosztását, a verseny tagvállalkozások közötti korlátozását célozta.
A versenyhatósági eljárás a szakmai szervezet mellett 23 vállalkozással szemben folyt, melyek között egyaránt előfordultak jelentős külföldi háttérrel rendelkező és magyar cégek.
A GVH döntésében 1 milliárd forintos bírságot szabott ki a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségére.
A Hivatal határozata alapján a bírságösszegért – ha a szakmai szövetségen nem lehetne érvényesíteni – annak tagjai mögöttesen és egyetemlegesen felelnek, előző évi árbevételeik arányában.
A GVH korábban már felhívta a kamarákat és a gazdasági szereplőket tömörítő társadalmi szervezeteket, hogy működésüket, etikai szabályzataikat és más önszabályozási tevékenységüket hozzák összhangba a versenyjogi szabályokkal. Az árversenyt korlátozó (ajánlott vagy szakmai minimum árak meghirdetése, áremelések összehangolása), illetve a piac területi vagy más felosztását eredményező döntések ugyanis mind a magyar, mind az uniós jog versenykorlátozást tiltó szabályaiba ütközhetnek.
Az esettel kapcsolatban a WHC Csoport eljuttatta kommentárját, melyet az alábbiakban változtatás nélkül közlünk.
„A hazai munkaerő-kölcsönző és személyzeti szolgáltató piac egyik meghatározó szereplőjeként, a 30 éves múltra visszatekintő WHC Csoport sajnálatát fejezi ki, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a magyarországi munkaerő-kölcsönző és személyzeti szolgáltató piac egyes gazdasági szereplőit tömörítő érdekszervezetet, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségét (SZTMSZ) kartell vétség miatt a közelmúltban elmarasztalta.
A már öt országban saját irodával, illetve leányvállalattal jelen levő WHC Csoport az esetleges piaci félreértések, téves híresztelések elkerülése érdekében hangsúlyozza, hogy nem tagja és a korábbiakban sem volt tagja a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének, így a GVH elmarasztaló döntése a WHC cégcsoportot nem érinti.
A WHC Csoport továbbá fontosnak tartja leszögezni, hogy a legmesszebbmenőkig elkötelezettje a tisztességes piaci magatartásnak és ahogyan eddig is, úgy a jövőben is ennek szellemében szolgálja ki Ügyfeleit.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.