A bruttó hazai termék 4,6 százalékkal csökkent az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becsléséből. Az adat megegyezik az első becsléssel. Az előző negyedévhez képest 11,4 százalék volt a növekedés, ami 0,1 százalékkal nagyobb az előzetes adathoz képest.
Az év első kilenc hónapjában 5,5 százalékkal maradt el a gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbitól.
Az ipar 2,4 százalékkal, az építőipar 17,6 százalékkal, a mezőgazdaság 3,8 százalékkal zsugorodott az előző évhez képest, a szolgáltatások teljesítménye 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a harmadik negyedévben. A bruttó hazai termék 4,6 százalékos visszaesésében a szolgáltatások 2,2, az ipar 0,4, az építőipar 1 százalékpontos csökkenést okoztak. A szolgáltatásokon belül a szállítás, raktározás fogta vissza leginkább (1 százalékponttal) a gazdaság teljesítményét.
Felhasználási oldalon a visszaeséshez a fogyasztás 1,7, a beruházások 2,8, a külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 0,1 százalékponttal járult hozzá. A beruházások 13,7 százalékkal, a fogyasztás 2,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az export és az import egyaránt 5,2 százalékkal esett vissza. A külkerskedelemben 509 milliárd forintos aktívum keletkezett, a szolgáltatásexport viszont 29,2 százalékkal zuhant vissza.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az MTI-nek küldött kommentárjában úgy ítélte meg, hogy
a mostani kilátások szerint jövőre még nem tudja behozni a hátrányt a magyar gazdaság.
Bár a második negyedéves súlyos hanyatlás után a harmadik negyedévben javult a magyar gazdaság teljesítménye, éves összehasonlításban a negatív tartományban maradt. Az idén 6 százalékos lehet a visszaesés – fűzte hozzá a szakértő.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy
a harmadik negyedévi gazdasági visszapattanás ellenére még mindig 4,6 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben.
Termelési oldalon a feldolgozóipar egy negyedév alatt képes volt majdnem ledolgozni az óriási visszaesést, de a szolgáltatószektor teljesítménye is csak 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A mezőgazdaság mellett az építőipar volt a másik terület, ahol a harmadik negyedévben tovább romlott a teljesítmény, de a tavalyi magas bázis miatt ez szinte borítékolható volt – mondta az elemző.
Regős Gábor a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője megállapította:
a harmadik negyedévben a GDP visszaesése az előző negyedévesnél kisebb volt, ami a gazdaság újraindulását jelenti, bár az egyes ágazatok adatai jelentős eltérést mutatnak.
Kisebb volt a visszaesés a szolgáltatások és az ipar esetében, míg az építőipar és a mezőgazdaság az előző negyedévesnél nagyobb visszaesést mutatott. Felhasználási oldalról a fogyasztás kisebb, míg a beruházások jelentősebb visszaesése rontotta a gazdasági teljesítményt.
A beruházások visszaesését a vállalkozások óvatosabbá válása, a bevételek csökkenése, valamint az önkormányzatok helyzetének romlása, a beruházások elhalasztása magyarázza.
A külkereskedelmi egyenleg növekedési hozzájárulása semleges volt, ami a termékek egyenlegének javulásából és a szolgáltatások egyenlegének romlásából következett be. Itt tehát az előző években tapasztalt tendencia megfordult. A szolgáltatások esetében a romlást a turizmus, illetve a szállítási szolgáltatások visszaesése magyarázhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.