Az első háromnegyed évben 1629 milliárd forint, a bruttó hazai termék (GDP) arányában 4,6 százalék volt az államháztartás hiánya – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. Az egyenleg 1405 milliárd forinttal, GDP-arányosan 4 százalékponttal rosszabb a 2019-esnél. A KSH kommentárja szerint a jelentős romlást a koronavírus gazdasági hatásai és a válságkezelő intézkedések okozták.
A bevételek 142 milliárd forinttal, 1 százalékkal nőttek.
Az szja-ból, termelési adókból és áfából származó bevételek nőttek, a társadalombiztosítási hozzájárulások viszont csökkentek – ehhez az évközbeni szochokulcs-csökkentés is hozzájárulhatott.
A kiadások 1547 milliárd forinttal, mintegy 10,2 százalékkal nőttek. A hiány zömét az egyéb kiadások okozták, amik a koronavírus-járványhoz köthető intézkedéseket tartalmazták. A kamatkiadások a forrásbevonások miatt 54 milliárd forinttal (6,9 százalék) emelkedtek. A bruttó állóeszköz felhalmozás 80 milliárd forinttal (4,2 százalék) csökkent. Emlékezhetünk, hogy a GDP felhasználási oldalát a beruházások, ezen belül is az állami fejlesztések, illetve azok hiánya, nyomták lefelé.
A harmadik negyedévben a kormányzati szektor deficitje 487 milliárd forint, azaz a GDP 4,1 százaléka volt.
Az egyenleg 107 milliárd forinttal, 0,9 százalékponttal romlott az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 277 milliárd forinttal, 5,6 százalékkal nőttek, míg a kiadások 384 milliárd forinttal (7,2 százalék) haladták meg az egy évvel korábbit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.