BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előrehozott megrendelések segítették az építőipart

Novemberben haladta meg először tavaly az egy évvel korábbit az építőipar havi teljesítménye.

Novemberben haladta meg először tavaly az egy évvel korábbit az építőipar havi teljesítménye a KSH gyorsjelentése szerint, amely éves alapon 5 százalékos, az előző hónaphoz mérten 12,1 százalékos növekedést tükröz, és azt is, hogy az ágazat éves összesítésben mért visszaesése becsúszott 10 százalék alá. A múlt év időarányos elmaradása az előző évhez képest végül 9 százalék körül lehet majd – mondta a Világgazdaságnak az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke, Koji László, aki szerint az éves termelési érték végül eléri a 4,1 ezermilliárd forintot.

Mindez leginkább az előrehozott állami beruházásoknak köszönhető, és nem lebecsülendő volumen, hiszen meghaladja a 2018-as szintet. A 2019-es rekordévhez viszonyítva 2020 eleve szerényebbnek ígérkezett, ugyanis az ágazati szerződésállomány már 2019 végére 10 százalékkal csökkent. A múlt évet nemcsak a pandémia, hanem a kifutó uniós költségvetési időszakkal összefüggésben záruló állami beruházási ciklus és az önkormányzatok megfeleződött rendelésállománya határozta meg.

A járvány a magánberuházói körben is bizonytalanságot okozott, ami már érezhetően enyhül, sőt az építőipari szakszövetség az idei első negyedév végétől magasról startoló beruházási hullámra számít.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

Az új és a teljes szerződésállomány novemberre egyaránt meghaladta az előző évit, a megrendelésekkel kipárnázott jövőkép további fejlesztésekre ösztönözheti a piaci szereplőket.

Az építőipari vállalkozások tavaly 200 milliárd forint értékű saját beruházást hajtottak végre, idén még többre lesz szükségük, amihez állami támogatásra is számítanak.

A kereslet és a kapacitás jelentős területi eltéréseket mutat, de szakmunkásból és mérnökből változatlanul kevés van mindenhol.

A márciustól várt keresletrobbanás egyik motorja az állami beruházások mellett az otthonteremtési program, illetve az 5 százalékos lakásáfa lesz. Az ITM közlése szerint bizakodásra ad okot az EU-források felhasználása, valamint a vállalati és az állami beruházások, a Gazdaságvédelmi akcióterv beruházási támogatásai, illetve a kedvezményes kamatozású vállalati beruházási hitelek is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.