Az exportnak és az építőiparnak köszönhetően Németország GDP-je 0,1 százalékkal nőtt az utolsó negyedévben az előző három hónaphoz képest, annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány második hullámának lassítására újabb korlátozásokat kellett bevezetni, ami erősen visszafogta a fogyasztást. Elemzők stagnálást vártak a harmadik negyedévi 8,5 százalékos bővülés után. Éves bázison a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) első becslése szerint 3,9 százalékkal csökkent a GDP. A teljes évet tekintve 5 százalékkal zsugorodott a gazdaság, ami a legnagyobb visszaesés a 2009-es mínusz 5,7 százalék óta.
Az ING elemzése szerint Európa legnagyobb gazdasága ezzel 2020 végén elkerülte ugyan a W alakú recessziót, de a tartós korlátozások, az oltási kampány lassúsága és az új vírusvariánsok esetleges felbukkanása kérdésessé teszi, hogy sikerül-e megismételni ezt a „varázslatot” a mostani negyedévben is.
Az építőipar teljesítménye valószínűleg már nem lesz elég a gazdaság megtámogatására, és a kínai kereslet is visszaeshet az ottani újévi ünnep miatt. A szövetségi kormány a múlt héten már visszafogta a növekedési kilátásokat, az őszi 4,4 százalékkal ellentétben a GDP 3 százalékos bővülését várja az idén, és arra számít, hogy a gazdaság 2022 második felében éri csak el a járvány előtti szintet.
Az elemzői várakozásoknál sokkal kisebb lett a francia GDP visszaesése az utolsó negyedévben, bár az eurózóna második legnagyobb gazdasága így is a legrosszabb évét zárta a második világháború óta. A statisztikai hivatal (Insee) első becslése szerint az előző negyedévhez képest a piac által várt 4 százalék helyett 1,3 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben mért 18,5 százalékos emelkedés után. A növekedés fő hajtóereje itt is az export volt, és szakértők szerint Franciaország esetében is a korlátozások – és ebből következően a fogyasztás visszaesése – fogják vissza a gazdaság talpra állásának esélyét 2021 elején.
A koronavírus-járvány második hulláma és az Európa többi részéhez képest is rossz oltási helyzet miatt erősen kérdéses, hogy Párizs el tud-e kerülni egy második recessziót 15 hónapon belül.
Éves összevetésben az utolsó negyedévben 5 százalékkal, 2020 egészét tekintve 8,3 százalékkal zsugorodott a francia gazdaság, ami még így is jobb a kormány 11 százalékos előrejelzésénél.
Példátlan mértékben, még a globális pénzügyi válság alattit is meghaladó mértékben esett vissza tavaly a spanyol gazdaság. A statisztikai hivatal (INE) előzetes adatai szerint 11 százalékkal zsugorodott a GDP 2020-ban
(2009-ben 3,8 százalékos volt a csökkenés), ami nagyjából megfelel a jegybank és a kormány várakozásainak is. Az utolsó három hónap 0,4 százalékos negyedéves bázisú növekedése ugyan messze meghaladja az 1,5 százalékos zsugorodást jelző elemzői várakozásokat, de a szigorú korlátozások következtében valószínűleg Spanyolországban sem lesz olyan erőteljes a visszapattanás 2021 elején, mint ahogy korábban remélték. A jegybank 4,2–8,6 százalékos, a kormány 7,2 százalékos GDP-növekedéssel számol az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.