BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódhat a magyar felzárkózás

A vártnál jelentősen kedvezőbb tavalyi utolsó negyedéves GDP-adat nyomán az áthúzódó hatások a növekedési prognózisokat több százalékponttal megemelték.

A visszaesés ellenére a magyar gazdaság felzárkózása folytatódott, az eurózóna bruttó hazai terméke 6,8 százalékkal, míg Magyarországé 5,1 százalékkal esett vissza – mondta a Világgazdaságnak Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője. Az idén 4-4,5 százalékkal nőhet az eurózóna, de Magyarországon ennél ütemesebb, 5 százaléknál is gyorsabb lehet a bővülés, amit az uniós források felhasználásának sebessége határozhat meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslésében a GDP a nyers adatok szerint 3,7 százalékkal, a kiigazítással 4,3 százalékkal csökkent a tavalyi negyedik negyedévben. A harmadik negyedév óta 1,1 százalékkal nőtt a magyar gazdaság 2020. október–decemberben, tavaly összességében 5,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2019-ben.

A KSH kommentárja szerint a tavalyi utolsó negyedévben a növekedést elsősorban az ipar és az információ-kommunikáció támogatta. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője lapunknak úgy nyilatkozott:

tavaly az volt a kérdés, hogy ki bukik kevesebbet, a magyar gazdaság az EU átlagánál valamennyivel jobban teljesített.

Az idén azon lesz a hangsúly, hogy ki tud hamarabb nyitni, hosszabb távon pedig az uniós források felhasználásától függ a felzárkózás. A szakértő az idén az EU 3,7 százalékos várható GDP-bővülésénél gyorsabb növekedést vár, a kedvező adat előrevetíti a gazdaság felpattanását.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

Magyarország eredményesen védekezett a koronavírus gazdasági hatásai ellen – reagált a KSH jelentésére Varga Mihály pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint nagy eredmény, hogy a deficit az uniós átlag körül alakult, az államadósság pedig annál kisebb maradt.

A kormány várakozásai szerint az idei második negyedévben a magyar gazdaság visszaáll a növekedési pályára, lendületes, két számjegyű bővülés várható, az év egészében pedig 4-5 százalékkal nőhet a GDP.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője aláhúzta: nagyobb kilábalási potenciál van a gazdaságban a korábban ismertnél, a negyedik negyedéves kedvező adat áthúzódó hatása 2021-re is vonzóbb képet mutat. A korábban várt 4,3 százalékos GDP-növekedés akár az 5-6 százalékos sávba is felkúszhat – tette hozzá az elemző.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy véli, 2021-ben 4,5 százaléknál is gyorsabb lehet a GDP-bővülés, a gazdaság korai nyitásával akár 5 százalék feletti növekedés is elképzelhető.

Az év elején még visszafogott lehet a gazdaság teljesítménye, a második negyedévben az átoltottság előrehaladtával a korlátozások fokozatos feloldása várható, ez a bázishatással együtt akár 14-15 százalékos növekedést is eredményezhet

– húzta alá Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A nagy megrendelésállománynak köszönhetően az ipar és az építőipar kilátásai kedvezők, új kapacitások lépnek be a termelésbe, és az uniós helyreállítási alap is lendíthet az ágazatokon, az idén a termelőszektorok adhatják a gazdaság motorját. A szolgáltatásokat az átoltottság indíthatja be, a vakcinaigazolvány segítheti az újrakezdést. Az elemző 2021-re 6,8 százalékos GDP-növekedést vár, egyes szektorok elhúzódó talpra állása miatt jövőre is hasonló mértékű lehet a bővülés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.