BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Makronaptár: GDP, beruházási és ipari adatok is érkeznek

Kedden a KSH a bruttó hazai termék (GDP) 2020. utolsó negyedévének második becslését teszi közzé.

Több statisztikai jelentés várható a jövő héten, köztük bruttó hazai termék (GDP) 2020. utolsó negyedévének második becslése, a tavaly negyedik negyedéves beruházási adatok, valamint a januári ipari teljesítmény első becslése is.

Hétfőn a tavaly negyedik negyedév beruházási adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 2020 harmadik negyedévében a tárgyidőszaki fejlesztések volumene az előző év azonos időszakitól a nyers adatok szerint 12 százalékkal, az előző negyedévitől – szezonálisan kiigazítva – 2,1 százalékkal maradt el. A beruházások a legtöbb nemzetgazdasági ágban visszaestek, viszont a járványhelyzettel összefüggésben az egészségügyben közel duplájára nőttek. A fejlesztések visszaesését elsősorban a nagyobb létszámú vállalatok okozták, körükben főként a külföldi érdekeltségű vállalkozások és az állami tulajdonú vállalatok mérsékelték a beruházásaikat. 2020 első három negyedévében összességében 8,6 százalékkal csökkent a beruházások volumene az egy évvel korábbi, magas bázishoz képest.

Kedden a KSH a bruttó hazai termék (GDP) 2020. utolsó negyedévének második becslését teszi közzé.

Magyarország bruttó hazai terméke 2020. utolsó negyedévében a nyers adatok szerint 3,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 1,1 százalékkal nőtt. 2020-ban a GDP volumene 5,1 százalékkal elmaradt az előző évitől.

Fotó: Getty Images

Szintén kedden jelennek meg a januári ipari termelői árak. 2020 decemberében az ipari termelői árak összességében 6,8 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat. Az áremelkedés ütemét elsősorban a forint euróval szembeni gyengülése befolyásolta. A belföldi értékesítési árak 2,6, az exportértékesítési árak 9,0 százalékkal növekedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 1,5, az exportértékesítés árai 0,8 százalékkal emelkedtek, így a termelői árak összességében 1,0 százalékkal nőttek. 2020-ban az ipari termelői árak 4,2 százalékkal magasabbak voltak, mint 2019-ben.

Mindezek mellett a KSH kedden teszi közzé a szolgáltatások külkereskedelmi forgalmának tavaly utolsó negyedéves adatait is. 2020. harmadik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 33, importja 31 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 1653 millió euró volt, 908 millió euróval kevesebb a 2019. III. negyedévinél. A koronavírus okozta járvány negatív gazdasági hatásai a szolgáltatás-külkereskedelemben 2020 III. negyedévében némileg mérséklődtek, az előző negyedévhez képest az export 24, az import 3,6 százalékkal bővült.

Csütörtökön publikálja a KSH a januári kiskereskedelmi adatokat.

Tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,2, naptárhatástól megtisztítva 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene. Decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,9 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11,9 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz képest. 2020-ban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 0,2 százalékkal volt kisebb az előző évinél.

Emellett csütörtökön jelenik meg a tavaly decemberi külkereskedelmi termékforgalom második becslése is. 2020. decemberben az export euróban számított értéke 12, az importé 9,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A termék-külkereskedelmi egyenleg 211 millió euróval javult. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi forgalom szintje az exportoldalon 18, az importoldalon 14 százalékkal visszaesett.

Pénteken a januári ipari adatok első becslését teszi közzé a KSH.

Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,1 százalékkal emelkedett. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy 2020 decemberében kettővel több munkanap volt, mint 2019 decemberében. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz képest 2,4 százalékos csökkenés történt. 2020-ban az ipari termelés 6,1 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.