A globális élelmiszerárak az elmúlt hónapokban az egekbe szöktek, hatéves rekordot döntöttek: a drágulás a szójababtól kezdve a pálmaolajig számos termék árán meglátszott, ehhez hozzájárultak az elmúlt időszakban az időjárási viszontagságok, a kínai kereslet alakulása és az ellátási láncok kiszolgáltatottsága. Az élelmiszerárak inflációja tovább rontott a pandémia által amúgy is erősen sújtott fogyasztói rétegek helyzetén – mutat rá a Bloomberg elemzése.
Az alapvető élelmiszerek árának emelkedése miatt az év eleje óta mindennaposak a tüntetések Szudánban, és a táplálékhiánnyal kapcsolatos aggodalmak hozzájárultak a Libanonban és Tunéziában korábban kialakult viszályokhoz is. Míg Indiában a gazdák lázadtak fel az árak csökkentésére irányuló erőfeszítések ellen, Oroszország és Argentína úgy tudta visszaszorítani a belföldi árakat, hogy korlátozta a termékek exportját.
Még az olyan gazdagabb országok is, mint az Egyesült Arab Emírségek, fontolgatják, hogy bizonyos élelmiszerekre árkorlátozást vezetnek be.
Brazília kiemelkedik a feltörekvő piacok közül, hiszen a teljes inflációhoz viszonyítva ott nőttek az élelmiszerárak a leggyorsabban az elmúlt évben az Oxford Economics elemzése szerint. Miközben Jair Bolsonaro brazil elnök népszerűsége folyamatosan csökken, ő új módszerekkel próbálja visszanyerni a szavazók bizalmát: segélyeket és készpénztámogatást nyújt a lakosságnak, ami Maria Andréia Lameiras, az Ipea gazdaságkutató intézet szakértője szerint még jobban emeli az élelmiszerárakat.
A rizs 76 százalékkal drágult tavaly, a tej és a marhahús ára több mint az ötödével nőtt.
Oroszországban politikai intézkedésekkel próbálják szabályozni az elszabaduló élelmiszerárakat: az elmúlt hetekben a világ első számú búzaexportőre vámokat és kvótákat vezetett be a külföldi értékesítések visszaszorítására és a belföldi árak csökkentésére. Moszkva a legnagyobb kiskereskedőknek azt is előírta, hogy bizonyos élelmiszerek árát fagyasszák be, miután a burgonya és a sárgarépa ára több mint egyharmadával nőtt az elmúlt évben. Törökország is hasonló intézkedéseket tett, mivel az élelmiszerárak januárban az egy évvel korábbihoz képest 18 százalékkal emelkedtek.
India a világ legnagyobb rizs- és második legnagyobb búzaexportőre, de az országban emberek milliói nem jutnak hozzá megfizethető élelmiszerekhez, és ott a legmagasabb a gyermekek alultápláltsága is. Narendra Modi miniszterelnök tett ugyan lépéseket a piac liberalizálására, de a termelők attól tartanak, hogy a piac megnyitása lenyomja majd az élelmiszerárakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.