Ellentétben az ingatlankínálat számos más szegmensével, a városi raktárak piacát nem sújtotta a pandémia, az eladók és a bérbeadók ugyanis egyaránt átmenetinek tekintik és úgy is árazták be a helyzetet, amelynek nemcsak vesztesei, hanem láthatóan igazi nyertesei is vannak az átalakult üzleti modellek és igények miatt.
A városi raktárhelyiségek iránti keresletet fokozza, hogy egyre több üzlet áll át a raktárkészletről történő értékesítésre, ezzel párhuzamosan arra is, hogy a drága belvárosi üzlethelyiségek alapterületét minimalizálja, raktárkapacitását pedig bővítse, és területi eloszlását szélesítse a költséghatékonyság érdekében.
Az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Balogh László a Világgazdaság számára kigyűjtött adatokat és a városi raktárhelyiség-kínálatot elemezve kiemelte, hogy az utóbbi egy-két évben az eladó raktárak fokozatosan drágultak, és a bérleti díjak is feljebb mentek. Megfigyelhető, hogy az egymást követő járványhullámokkal összefüggésben berobbant az e-kereskedelem, amelynek hatására emelkedett az árszint Budapesten.
Kiadó raktárat két éve még átlagosan 1200, tavaly már 1400 forintos négyzetméteráron kínáltak a bérbeadók, az idén márciusban viszont az aktuális átlagár a fővárosban már 1600 forintot kóstált.
Az eladó raktárak átlagára több mint 10 százalékkal emelkedett egyetlen év alatt, a fővárosban a 196 ezer forintos négyzetméterárról 220 ezerre nőtt. Újbuda, Óbuda és Erzsébetváros áll a toplista élén, ezekben a városrészekben csak 200–300 ezer forintos négyzetméteráron lehet most raktárakat találni az eladásra kínáltak között. Ez arra utal, hogy az eladók potenciált látnak a városi kisraktárbizniszben, nemcsak a kis- és középvállalkozásokra, hanem az egyéni igényekre, a magánszemélyként megjelenő bérlőkre is építve. A piacon Budapesten 102 ezer négyzetméternyi eladó és több mint 800 ezer négyzetméternyi kiadó raktár van. A hirdetések száma nem csökkent, a kiadó raktárak összes alapterülete viszont 1,3-1,4 millió négyzetméterről jócskán visszaesett, miután sok kis alapterületű ingatlan jelent meg a kínálatban. A városon belüli logisztikai igények, így a raktárak alapterülete is nagy szórást mutat, a néhány tíz vagy száz négyzetméteres ingatlanoktól a pár ezer négyzetméteresig minden fellelhető.
A legtöbb eladó raktárhelyiséget a XIII. kerületben hirdetik, de e tekintetben a toplistán szerepel még a VIII. és a VII. kerület is.
A belvárosban és Bel-Budán egyaránt havi egy-két raktár jelenik meg a piacon, de érdekes, hogy egyes külvárosi területeken, a XVII. vagy a XIX. kerületben sincs számottevően több. A legtöbb bérbe vehető raktárat az egykor iparterületekben is bővelkedő IV., X., XI. és XIII. kerületben hirdetik, és nem kevés eséllyel, hiszen ezekben a városrészekben fontos közlekedési csomópontok teszik értékessé és könnyedén megközelíthetővé az adott ingatlanokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.