Aggodalomra okot adó előzetes eredményeket hozott egy most készülő, könyvelők körében végzett országos felmérés – hívta fel a figyelmet a HRportal. A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete és az Egzatik Szakkiadó Kft. kutatásában részt vevő könyvelők közel egyharmada tervezi, hogy rövid távon felhagy tevékenységével.
A válaszadók negyede az életkorát jelölte meg a döntés okaként, ami a szakma elöregedését mutatja.
Mint írták, ez nemcsak a könyvelői szakmára, hanem a teljes gazdaságra is érzékelhető hatást gyakorolhat már egy-két éven belül. Az eddig beérkezett 1700 válasz alapján a könyvelők 24 százaléka az életkorát, 7 százaléka pedig a megnövekedett, új típusú feladatokat jelölte meg okként, amiért nem akarja tovább folytatni a munkát.
A további előzetes adatokból kiderül az is, hogy a demográfia mellett a könyvelői szakma elismertségének, anyagi megbecsülésének folyamatos csökkenése, a NAV irányába történő egyirányú adminisztrációs elvárások folyamatos növekedése is hozzájárul az elégedetlenséghez,
illetve általánossá vált az a vélekedés is, amely szerint a jövőben már nem lesz szükség könyvelőkre.
A MKOE és az Egzatik Szakkiadó az elmúlt két évben immár második alkalommal vizsgálja a „könyvelők” és a „könyveltetők” kapcsolatrendszerét hazánkban. A két felmérésből már nemcsak a tények látszanak, hanem egyértelmű trendek is kirajzolódnak, amelyek ismerete minden érintett számára létfontosságú, és alapvetően változtathatják meg a vállalatok működését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.