Az euróövezet ipari termelése egy százalékkal csökkent 2021 februárjában az előző havihoz képest, a januári 0,8 százalékos növekedést követően, amikor a termelés szinte teljesen visszaállt a pandémiát megelőző szintre.
Noha ez jókora visszaesés, egy kicsivel még így is jobb a piaci várakozásnál, amely 1,1 százalékos zsugorodással számolt.
Ez volt a termelés legnagyobb csökkenése a rekordmértékű áprilisi zuhanás óta, a fő ok, hogy Európa legtöbb országában szigorú korlátozó intézkedések voltak érvényben, és már az export sem tudta ellensúlyozni a belső kereslet hiányát.
A kibocsátás minden kategóriában csökkent, de leginkább a beruházási javak, az energia és a tartós fogyasztási cikkek termelési adatai múlták alul a megelőző hónap számait. A tavaly februári ipari teljesítménytől 1,6 százalékkal maradt el idén februárban a kibocsátás, szemben az előrejelzésekben szereplő 0,9 százalékkal.
Ennek alapján szinte biztosra vehető, hogy az idei első negyedévben ismét gazdasági visszaesés lesz az euróövezetben, mivel a lezárások negatív hatását eddig az ipar tudta valamelyest kiegyenlíteni.
A térség gazdasága 2020 utolsó három hónapjában 0,7 százalékkal zsugorodott az előző negyedévhez képest, az első negyedév előzetes GDP-adatai április 19-én várhatók.
Nem volt nagy meglepetés a februári adat, főként azok után, hogy a múlt héten napvilágot láttak a térség két legnagyobb gazdaságának ipari mutatói, és jóval elmaradtak a várakozásoktól. Franciaországban 4,7 százalékkal esett vissza a termelés havi összehasonlításban, míg a piaci előrejelzések 0,5 százalékos növekedést vártak, a januári 3,2-es után. Úgy tűnik, Németország is nehezen kerülheti el a gazdasági visszaesést az első negyedévben a megelőzőhöz viszonyítva, mivel februárban 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelés a januárihoz képest, míg az előrejelzésekben 1,5-es növekedés szerepelt. Januárban szintén visszaesés volt, akkor 2 százalékkal csökkent a teljesítmény havi szinten, az előző nyolc hónap növekedése után már a második egymást követő hónapban jegyeztek fel visszaesést.
Mindez annak ellenére alakult így, hogy a német export meglepően jól tartotta magát, a kivitel értéke 0,9 százalékkal nőtt februárban az előző hónaphoz képest, főként az erős kínai keresletnek köszönhetően.
Általánosságban elmondható, hogy az összesített adatok romlásához az autógyártást akadályozó csiphiány járult hozzá a leginkább, januárban és februárban is erősen visszafogva a termelést: jelenleg 16 százalékkal kisebb a kibocsátás, mint novemberben. Márciusra azonban a beszerzésimenedzser-indexek az elmúlt 24 év legjobb számait hozták, úgy tűnik, hogy a kilábalást csak az ellátási problémák lassíthatják. Bert Colijn, az ING vezető közgazdásza szerint a tendencia azt mutatja, hogy a második negyedévtől már erőteljes fellendülés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.