BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kesztyűs kézzel bánik a kriptodevizákkal a magyar kormány

Az átlagosnál alacsonyabb kulccsal adóztathatja meg a kormány jövő évtől a kriptodevizákból szerzett jövedelmeket. Szakértők szerint az üzenet jó, a tervezettel kapcsolatban azonban fenntartásaik is vannak.

Kedvező, hogy 2022-től várhatóan 15 százalékra csökkentik a kriptodevizákból származó jövedelmek adókulcsát – ebben mind a Világgazdaságnak nyilatkozó szakértő, mind az adótanácsadó egyetért. Varga Mihály pénzügyminiszter a napokban jelentette be, hogy az eddigi 30,5 százalékos elvonás mértékét gyakorlatilag lefelezik. Emellett adóamnesztiát adnak a be nem vallott kriptojövedelmekre.

Az Andersen ügyvezető partnere, Radnai Károly szerint minden amnesztiának rossz üzenete van, mert adóelkerülésre csábít. Arra is felhívta a figyelmünket, hogy

a bejelentés időzítése sem kedvező, hisz napokkal az szja-bevallások határideje előtt beszélt a miniszter egy olyan jogszabályról, amely 2022-ben léphet életbe. Ez pedig az adózóknak azt üzeni, hogy a 2020-as adóév utáni bevallásukban ne tüntessék fel a kriptodeviza-ügyletekből származó jövedelmüket, mert azt jövőre kisebb kulccsal és amnesztiával megtámogatva tehetik meg.

Adószakmai szempontból az viszont pozitív, hogy az adórendszer tartja a lépést a befektetési lehetőségek színesedésével. Vidákovics Attila, a D-Labs alapítója szerint jelentős előrelépés történik a kriptodevizák elfogadottságának irányába. Átgondolt jogszabály születhet a szakma bevonásával – mondta érdeklődésünkre –, s Magyarországot csak Málta és Észtország előzte meg a szabályozással, az uniós direktívára pedig még éveket kell várni.

Fotó: Shutterstock

graf vg bitcoin

Vidákovics Attila szerint a szabályozás minden szereplőnek jó:

az állam a korábbiaknál nyilván nagyobb bevételhez jut ebből a forrásból, az adózók pedig tiszta keretek között tehetnek eleget kötelezettségeiknek.

Eddig a kriptodevizákkal szerzett jövedelmeket gyakorlatilag egyáltalán nem adózták le a befektetők, de nem feltétlen adóelkerülési szándék húzódik meg a háttérben. Sokkal inkább az lehet ennek oka, hogy nem volt rá konkrét jogszabály, ebből adódóan a szakemberek 26 és 40 százalék közé tippelték az adókulcs mértékét. A tisztázatlan helyzet egyértelműen rontotta az adózási morált Vidákovics szerint, aki egyetért Radnai Károllyal abban, hogy

a 15 százalék kecsegtetően alacsony adókulcs, és a költségként leírható tételekkel is nagyvonalúan bántak a Pénzügyminisztériumban.

Az Egyesült Államokban nemrég emelték 40 százalékra a kriptoadót, de például Észtországban 20 százalékos az adókulcs.

Az alacsony magyar kulcs Vidá­kovics szerint idevonzhat számos külföldi befektetőt is. Bár sokan gondolják úgy, hogy a kriptodevizákban szerzett jövedelem nem nyomon követhető, a szakemberek ezt határozottan cáfolják. Az Andersen ügyvezető partnere hangsúlyozta, hogy a bankszámlák egyenlegéből és az adóbevallás különbözetéből kikövetkeztethető az eltitkolt jövedelem, s ma már a NAV-nál a szűrést számítógépek végzik, gyorsan és megbízhatóan.

A blokklánc-technológia segítségével a legapróbb mozgások is végtelen számban nyomon követhetők, de a kriptoeszközök közötti átcsoportosítások adómentesek, tehát fizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, amikor valaki konvertibilis pénzre váltja árfolyamnyereségét.

Így tehát a „virtuális buksza” anonimitása nem nyújt védelmet, az ügyletek 95 százaléka olyan tőzsdén zajlik, ahol nevesítik az ügyfeleket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.