Magyarországon 11,5 százalékkal nőttek az energiaszektorral együtt számolt ipari termelői árak, az árnyomás az EU felső harmadában foglal helyet – derült ki az Eurostat összesítéséből.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn 9,8 százalékos drágulásról számolt be.
Az Eurostat szektorális bontása rámutatott, hogy az energiaárak gyors emelkedése határozta meg a kontinensszerte erőteljes ipari árnyomást – az EU-ban és az eurózónában egyaránt 7,6 százalékkal kellett többet fizetni az iparcikkekért áprilisban, mint egy évvel korábban. Az energiaszektor nélkül kalkulálva 3,5 százalékkal emelkedtek az EU termelői árai.
Az egyik leggyorsabb ipari áremelkedés Magyarországon következett be 2015 óta, a 2021. áprilisi árak a hat évvel ezelőtti átlagot 23,2 százalékkal haladják meg, az energia nélkül számolt mutató pedig 27 százalék.
Abban, hogy az unióban az egyik leggyorsabb volt a termelői árak emelkedése, jelentős szerepe van a forint fokozatos leértékelődésének az euróhoz képest.
Májusban 2018 vége óta a legmagasabb szintre emelkedett az infláció az euróövezetben, elsősorban az energiaárak 13 százalék feletti növekedése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.