A következő években 200 ezer forintra nőhet a minimálbér a kormányfő korábbi bejelentése szerint, vagyis csaknem 20 százalékos emelés (jelenleg 167 400 forint a minimálbér) várható. Tavaly a minimálbér az átlagkereset 40 százalékát tette ki, az emelés után azonban a 45 százalékát is elérheti – mondta a Világgazdaságnak Szalai Piroska, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) munkaerőpiaci szakértője.
A minimálbér-emelés közvetlenül csaknem 250 ezer munkavállalót érintene,
közvetve azonban sokkal többet. Ennek az egyik oka az, hogy az intézkedéssel együtt általában megnövelik a garantált bérminimumot a minimálbérével azonos vagy még nagyobb arányban. Ha azonos lesz az emelkedés, akkor
jövőre a garantált bérminimum akár 261 650 forint is lehet. Majdnem négyszer többen dolgoznak garantált bérminimumért, mint minimálbérért.
A másik ok, hogy sok kereseti és egyéb jövedelmi elem a minimálbérhez kötődik, így azokat is érinti majd az emelés. A kisgyermeket nevelők által igénybe vehető gyed például keresetarányos juttatás, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70 százalékát érheti el.
Ha a keresetek gyorsabban nőnek a minimálbérnél, akkor egyre többen ütköznek a gyed plafonjába. A minimálbér emelésével magasabb lesz a gyed plafonja is
– hangsúlyozta Szalai Piroska.
A minimálbér nagysága egyebek mellett a táppénz felső határát is befolyásolja, a bölcsődei dolgozók is kapnak minimálbérhez kötött bérkiegészítést, az őstermelők minimálbér-arányos térítést, de még az egyetemeken az utóvizsgadíjat is ennek alapján állapítják meg.
Az eddigiekből is látszik, hogy a minimálbér emelése mindenképp növeli az átlagkeresetet, a garantált bérminimumnak pedig még erősebb lehet a hatása, mert többeket érint.
A KINCS szakértője szerint a minimálbér-emelés a magasabb béreket is befolyásolja, mert bizonyos mértékben azokat is emelni kell a bérfeszültség elkerülése érdekében. E folyamatot tovább erősítheti az ismét növekvő munkaerőhiány.
Meglátásom szerint a jövő évi minimálbér-emelés hatására az átlagkeresetek növekedése két számjegyű lesz. Az idén 4 százalékkal nőtt a minimálbér, de az átlagkeresetek már mostanáig is majdnem 10 százalék körül emelkedtek. Ebben persze szerepet játszik az egészségügyi dolgozók béremelése, de a versenyszféra is állja a sarat, az orvosbérek növekedése önmagában nem emelné ennyivel az átlagkeresetet
– fejtette ki Szalai Piroska. Mivel az idén 5 százalék alatti infláció várható, szerinte ismét jócskán emelkedhet a reálkereset.
A különböző iparágakat eltérően érintette a járvány: míg például a vendéglátó cégek a nyitás után nehezen érik el a korábbi bevételüket, addig az infokommunikáció összes területén nagymértékű a fejlődés, és folyamatos a munkaerő-felvétel. Mivel ismét munkaerőhiány van, a jó dolgozók megszerzéséért és megtartásáért a munkáltatóknak folyamatosan emelniük kell a béreket. Nőni fognak a munkaerőköltségeik, viszont a magasabb bérekkel nő a vásárlóerő, ezzel a cégek bevételei is, ami az egész nemzetgazdaságnak kedvez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.