Jelentősen javították a 2021-es évre vonatkozó növekedési prognózisaikat a makrogazdasági elemzők az első negyedéves, meglepően kedvező adatok ismeretében:
a Világgazdaság elemzői konszenzusa 1,6 százalékponttal 6,5 százalékra emelkedett. A szakértők többsége a reál bruttó hazai termék (GDP) több mint 1 százalékponttal magasabb bővülésével kalkulál, mint a Központi Statisztikai Hivatal első negyedéves adatának első becslése előtt.
A megkérdezett hat elemző fele legalább 7 százalékos idei gazdasági növekedéssel számol. A legnagyobb mértékben – mintegy 2,7 százalékpontot – Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese emelt a várakozásán, 7 százalékos bővülést prognosztizál 2021-re. A legkisebb mértékben Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója javított az előrejelzésén, a korábbi 4,7 százalék helyett 4,7-4,8 százalékkal számol. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője elmondta, hogy a pontos előrejelzéssel hamarosan jelentkeznek, előzetesen 5,5–6 százalék közé teszi a várható növekedést. Számos olyan tényező van azonban, amely miatt ennél jóval magasabb lehet a GDP-növekedés – tette hozzá. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője rámutatott, hogy az állami fogyasztás vártnál magasabb szintje önmagában 2 százalékpontnyi többletet adott a GDP alakulásához, ezért 5 százalékról 6 százalékra módosította a 2021-es bővülést, a jövő évi előrejelzést változatlanul 5,5 százalékon hagyta.
A januári 4,3 százalékról 7,4 százalékra javította a prognózisát Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, a jövő évi előrejelzést viszont a magas bázis miatt 5 százalékról 4,4 százalékra rontotta. A frissített előrejelzés a válság előtti szinthez képest 10 százalékos bővülést mutat, míg a korábbi csupán 2,5 százalékkal számolt. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a korábbi 6,6 százalékos növekedést 7,7 százalékra javította. Ha a következő három negyedévben technikai stagnálás lesz, az éves bővülés akkor is elérheti az 5 százalékot. A szakértő elképzelhetetlennek tartja, hogy a gazdaság nyitása mellett ne legyen növekedés, az április–júniusi időszakban 2 százalékkal haladhatja meg a GDP a január–márciusit, így éves alapon 17 százalékkal növekedés várható. A 2019-es utolsó negyedév gazdasági teljesítményének eléréséhez 2,1 százalékos növekedésre van szükség, vagyis az sem zárható ki, hogy a válság előtti szintet is eléri a GDP a következő hónapokban. Suppan Gergely szerint a járványügyi korlátozások ellenére az idei első fél évben 7,5 százalékkal nőhet a gazdaság az előző év azonos időszakához mérten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.