Napvilágot látott a 2022-es uniós költségvetési javaslat
A források jelentős beruházásokat mozgósítanak majd a gazdasági helyreállítás fellendítése, a fenntarthatóság javítása és a munkahelyteremtés érdekében.
MTI/VG
2021.06.08, 17:07
Megosztom a cikket
Az Európai Bizottság 167,8 milliárd eurós éves uniós költségvetést javasol 2022-re, amelyet a Next Generation EU nevű helyreállítási alap keretében a becslések szerint 143,5 milliárd euró összegű vissza nem térítendő támogatás egészít ki – jelentette be Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa kedden Brüsszelben.
Johannes Hahn emlékeztetett, az EU 2021-re előirányzott, a koronavírus-járványt megelőzően tervezett költségvetése 164,3 milliárd eurót tett ki. A biztos közölte,
a források együttesen jelentős beruházásokat mozgósítanak majd a gazdasági helyreállítás fellendítése, a fenntarthatóság javítása és a munkahelyteremtés érdekében.
Elmondta,
a költségvetés prioritásként kezeli a zöld és a digitális átállással kapcsolatos kiadásokat, hogy Európa ellenállóbbá váljon, és felkészüljön a jövő kihívásaira.
A költségvetés részleteit ismertetve egyebek mellett kiemelte:
az uniós bizottság 118,4 milliárd euró összegű vissza nem térítendő támogatást javasol a koronavírus-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak enyhítésére, valamint arra, hogy az uniós gazdaságok és társadalmak fenntarthatóbbak, ellenállóbbak legyenek.
A közös agrárpolitikára 53 milliárd euró jutna,
regionális fejlesztésre és kohézióra 36,5 milliárd euró, amelyet 10,8 milliárd euróval növel a helyreállítási alap kerete a válságokra való reagálóképesség javítása és a válságelhárítás támogatására.
Az EU határainak védelmére 1,9 milliárd euró jut majd.
A migrációval kapcsolatos kiadásokra 1,3 milliárd eurót szán az uniós bizottság, ebből 1,1 milliárd eurót pedig a migránsok és a menedékkérők támogatására.
A tagjelölt és a potenciális tagjelölt országokat az uniós csatlakozási folyamat követelményeinek teljesítésében 1,9 milliárd euró segíti majd.
A kutatás és az innováció 13,1 milliárd euró költségvetéssel rendelkezne, ebből 12,2 milliárd euró a Horizont Európa programra jutna. Ez a terület további 1,8 milliárd eurót kaphatna a helyreállítási alapból.
Stratégiai beruházásokra 5,5 milliárd euró jutna, ebből 1,2 milliárd euró olyan kiemelt prioritásokra, mint a zöld és digitális átállás, az egészségügyi ágazat és stratégiai technológiák, 2,8 milliárd euró pedig a határokon átnyúló infrastruktúra fejlesztésére, és 1,2 milliárd euró az unió digitális jövőjét alakító Digitális Európa programra.
Oktatásra, képzésre, az ehhez szükséges mobilitás megteremtésére, valamint a társadalmi kohézióra az uniós bizottság 4,7 milliárd eurót szánna, 401 millió euró pedig az európai művészek és alkotók támogatását, 250 millió euró a jogérvényesülést, a jogok és az értékek előmozdítását szolgálná.
A költségvetés a világűrrel kapcsolatos kiadásokra, főként az európai űrprogramra 2,1 milliárd eurót fordítana.
Az EU környezetvédelmi és éghajlat-politikai intézkedéseire 1,9 milliárd eurót szán, ebből 708 millió eurót az éghajlatváltozás mérséklésének és az ahhoz való alkalmazkodásnak a támogatására, 1,2 milliárd eurót pedig arra, hogy a zöld átállás mindenki számára előnyös legyen.
Az egységes piac működésének biztosítása 905 millió eurót tenne ki, ebből közel 200 millió euró járulna hozzá a csalás elleni küzdelemhez, az adózással és a vámüggyel kapcsolatos munka támogatásához.
A költségvetési tervezet a védelmi és közös biztonsági kihívások kezelését 1,2 milliárd euróval támogatja, és hatszázmillió euró támogatná a biztonsági feladatok ellátását, ezen belül 227 millió euró jutna a terrorizmus, a radikalizálódás, a szervezett bűnözés és a kiberbűnözés elleni küzdelemre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.