Nem történt meglepetés, a VG-nek nyilatkozó elemzők várakozása szerint emelt az alapkamat mértékén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Egyértelműen a járvány utáni újranyitással jelentősen gyorsuló infláció miatt van szükség az emelésre.
A monetáris tanács tegnapi döntése értelmében az alapkamatot 30 bázisponttal, 1,2 százalékra emelték.
Ezzel véget ért a negatív kamatok időszaka Magyarországon, miután az egynapos betéti kamat is pozitív tartományba emelkedett.
A monetáris tanács határozott lépésekben tervezi folytatni a jegybanki alapkamat emelését és a kamatfolyosó szélesítését – közölte Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a döntés után tartott sajtótájékoztatóján. Az MNB várakozása szerint a folytatódó határozott kamatdöntéseknek köszönhetően az infláció 2022 elején kerülhet a toleranciasávba, azaz 4 százalék közelébe, és 2022 közepére 3 százalék alatt stabilizálódhat.
Már a mostani döntésnek is hatása lesz: a forintnak erősödnie kell, de vannak globális hatások, amelyek nem segítik az árfolyamot.
Az euróval szemben a jelenlegi helyzetben úgy 355-ig erősödhet a magyar deviza. Éppen ezért és a további emelkedő inflációs nyomás, a felfelé mutató kockázatok miatt a jegybank augusztusban folytathatja az emelést, várhatóan ismét 30 bázisponttal, 1,5 százalékra emelve az alapkamatot – húzta alá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A szakember szerint az újranyitás miatti sokkhatás lassan enyhül majd, de például a munkaerőhiány és az emiatt kialakult bérnövekedés velünk marad.
Az inflációt a továbbiakban az is befolyásolja, hogy az üzemanyagok árának inflációs hatása csökken az emelkedő bázis miatt, ám ez inkább csak statisztikai változás, a kutaknál ebből nem sokat érzékelnek majd a vásárlók.
A pénzromlás ennek következtében 5 százalék alá csúszhat, idén várhatóan a 4–5 százalék közötti sávban mozog, így további szigorítások várhatók az alapkamat esetében, amelynek mértéke, illetve a még fontosabb egyhetes betéti kamat év végére akár a 2 százalék körülit is elérheti.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a következő kamatdöntésre 30 bázispontos emelést, év végére pedig szintén 2 százalék feletti alapkamatot vár, amely akár 2,1 vagy – rosszabb inflációs adatok esetén – 2,5 százalék is lehet. Ebben az esetben 2022-re a 3–4 százalék közötti sávban lehetne stabilizálni az inflációt. Ez azonban sok dologtól függ, például a járvány negyedik hullámának inflációt okozó hatásától is. A mostani döntéssel egyébként a forint még tovább erősödhet, bár a vírus terjedése okoz némi bizonytalanságot a devizapiacon, az euróval szemben 350 körüli szintre csökkenhet a forintárfolyam. Ebben segíthet, hogy a régióban Magyarországon lehet a legmagasabb az alapkamat mértéke.
A monetáris politika mai lépése erősítheti a forint árfolyamát, az inflációra azonban csak középtávon tud hatást gyakorolni, azt jelenleg még az olajár tavalyi bezuhanásának bázishatása és a gazdaság újraindulása befolyásolja elsődlegesen. Az év végéig még várhatók további szigorító lépések az MNB részéről – vélekedett Molnár Dániel, a Századvég elemzője.
Az MNB tegnap egy másik fontos témakörben is döntést hozott: megszűntek a hosszú lejáratú fedezett hiteleszközök. Emellett közölték: az állampapír-vásárlási program várhatóan augusztusban eléri a korábban határként megszabott 3000 milliárd forintos állományt, ezért az MNB az augusztusi kamatdöntéssel egy időben felülvizsgálja majd ennek a programnak a jövőjét. Ez egyébként kiemelten fontos volt a pénzügyi piacok stabilitásának biztosításában, ezért várhatóan a jövőben is használni fogják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.