Az elektronikai és az építőipari cégek kerülhetnek helyzetbe elsősorban a szeptemberben induló Külpiaci növekedési támogatási programban (KNTP). A program indulását Szijjártó Péter külügyminiszter egy hete jelentette be, így számos kérdőjel van még. A részletszabályokat – köztük a támogatható iparágakat és gazdasági területeket – a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM) a programra vonatkozó, hamarosan megjelenő rendelete teszi majd közzé – válaszolt a Világgazdaságnak (VG) a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség.
A külügyminiszter bejelentése szerint
a hamarosan induló programban tízmilliárd forintnyi keret áll rendelkezésre. A támogatás maximum a beruházási összegnek a felét érheti el, de nem lehet több négymilliárd forintnál, és az a cég kaphatja meg, amely vállalja, hogy magyarországi árbevétele a külföldi terjeszkedésből adódóan legalább annyival nő, amekkora támogatást kap a programból.
Nagyon hamar kimerülhet majd ez a bizonyos keret
– jelezte a VG-nek Essősy Zsombor, a Magyarok a Piacon Klub elnöke. Felidézte, hogy a korábbi hasonló pályázatok felemás sikerrel zárultak, az elnyert támogatásnak nem sok kézzelfogható eredménye született, de ezúttal a termelővállalatok kerülhetnek helyzetbe.
Éppen ezért ez a tízmilliárd forint kevésnek is bizonyulhat, főleg, ha a pénzt első körben elviszik a nagyobb cégek. A szakértő úgy véli, az építőiparban és az elektronikában érdekelt nagy cégek biztosan pályáznak majd.
A támogatás felhasználásával gyártósorokat telepíthetnek olyan országokban, amelyekben jóval olcsóbb a munkaerő, mint Magyarországon, a profitot pedig hazahozhatják, javítva Magyarország versenyképességét. Essősy Zsombor szerint
a magyar gazdaság végre elérte azt a szintet, hogy a hazai nagyvállalatok – csakúgy, mint francia vagy német társaik már 20-30 éve Magyarországon – keletebbre fekvő országokban terjeszkedhetnek, betörhetnek az ottani piacokra.
Ez a program egyelőre egy teszt, ez a keret nagyságából is látszik – vélekedett Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki szerint ezzel egy olyan rendszer kiépítése indulhat el, amely hosszú távon már nagyobb mértékben járulhat hozzá Magyarország versenyképességéhez. A program elsősorban azoknak a vállalatoknak lehet érdekes, amelyek például a belföldi munkaerőhiány vagy a piac mérete miatt nem tudnak tovább fejlődni, így új területek után kell nézniük. Bár a részletek még nem ismertek, de már a bejelentésben is olvasható volt, hogy a támogatás nem igényelhető kiemelt kockázatú országokra, és annak is elejét lehet venni, hogy egy belföldi cég a teljes hazai gyártósorát külföldre telepítse.
A HEPA egyébként máris tervezi, hogy a rendelkezésre álló kereten túl további forrásokat von be. Jövőre várhatóan felülről nyitottá válik a forrás-előirányzat, tehát a jelenlegi keret nőhet a kormány egyedi döntése alapján.
A KNTP keretében igényelhető támogatás minimum 250 millió, maximum négymilliárd forint, emiatt akár három-négy nagy cég elvihetné a tízmilliárd egészét, ám a HEPA szerint ettől nem kell tartani. Az ügynökségnél arra számítanak, hogy a keretből számos céget lehet majd támogatni,
de a korábban – például a Külpiaci növekedési támogatás során – szerzett tapasztalatuk is az, hogy az átlagos projektenkénti támogatás mintegy 1,5 milliárd forint.
Az elbírálás szempontja a KNTP-ben is a benyújtott projektjavaslatok minősége lesz, és nem az igényelt támogatás mértéke. A HEPA a korábbi projekteknél öt-kilencszeres túljelentkezést regisztrált, a KNTP-nél is hasonló pályázói érdeklődéssel számol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.