Azt várjuk a kormányzat intézkedéseitől, hogy mérsékelni fogják az árak emelkedését és megszűnik a hiány az építőanyagokból – mondta a VG-nek Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában jelentette be, hogy az építőanyagok forgalmazásában szigorítások lépnek életbe, így októbertől korlátozzák a kivitelt, továbbá bejelentési kötelezettséget írnak elő az exportáló vállalkozások számára. A kormányfő által ismertetett lépéseket korábban az ÉVOSZ javasolta a drasztikus áremelkedések és az áruhiány megszüntetése érdekében.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyek indokolatlanul emeltek árakat, extra profit adó megfizetésére kötelezik. Ezzel kapcsolatban Koji László megjegyezte, hogy kormányzatnak pontosabb információi vannak, mivel az EKÁER-en keresztül rálátásuk van az árumozgásokra, ezért vélhetően megalapozott döntést hozott a kabinet.
Jelezte továbbá, az építőanyagoknál tapasztalt anomáliák nem számítanak magyar jelenségnek, az egész világban hasonló problémákat tapasztalni, emiatt jelenleg egy világkereskedelmi háború kellős közepén állunk. Mindez azért fontos, mert tavaly a hazai forgalom 48 százaléka importból származott , azaz jelentős a szektor külpiacoktól való kitettsége. Az ÉVOSZ ezért is javasolta, hogy minél több alapanyagot kellene vásárolni a keleti piacokról, például Bosznia-Hercegovinából, Törökországból, Fehéroroszországból, Oroszországból, Ukrajnából vagy Moldovából. A szervezet elnöke úgy tudja, hogy a Külgazdasági-és Külügyminisztérium már tett ez irányú lépéseket.
Koji László ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy 2021 vége előtt nem lehet arra számítani, hogy a forgalom helyreállna, a kormányzati intézkedések ugyan mérséklik az árak emelkedését, az év eleji áraktól azonban egy jó időre elbúcsúzhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.