A Moody's Baa2 -re emelte Magyarország minősítését, a kilátásokat stabilról pozitívra változtatja - közölte a nemzetközi hitelminősítő péntek éjszaka. Magyarország hitelminősítésén a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő tavaly óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással tartotta nyilván a "Baa3" szintű, befektetési ajánlású magyar szuverén osztályzatot, de bizonytalan volt, hogy végül milyen irányba mozdítja el a magyar besorolást.
A cég péntek éjszaka, Londonban hozta nyilvánosságra legújabb elemzését, a főbb európai és amerikai piacok zárása után. A másik két globális hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings már elvégezte a magyar adósbesorolások mindkét idei felülvizsgálatát és mindkét minősítő változatlan stabil kilátással megerősítette a magyar államadós-osztályzatokat.
A Baa3 szintű besorolást 2016-ban kapta meg Magyarország, de tavaly már a felminősítés lehetőségét is megadta a Moody's. Korábban Ba1 szintre osztályozta Magyarország hosszú futamidejű államkötvény-kötelezettségeit.
A Moody's a felminősítést azzal indokolja, hogy a magyar gazdaság erős növekedésnek indult 2021 első félévében, amelyet a hatékony fiskális és monetáris politika is segített, az erőteljes beruházásoknak köszönhetően a kilátások javultak és a következő öt évben tarthatónak tűnik a 3-4 százalék körüli növekedés. A magyar gazdaság ellenállt a pandémiának, a Moody's szerint a GDP 2023-ban csak 1,5 százalékkal lesz alacsonyabb, mintha nem következett volna be a járvány.
A hitelminősítő nem csak a magyar államadósságot, de a Magyar Nemzeti Bankot is felminősítette Baa2 szintre, a kilátásokat pedig stabilról pozitívra.
A minősítés közzététele után nem sokkal megérkezett az első elemzői kommentár is.
A Moody’s felminősítette Magyarországot, ami mindenképpen meglepetésnek tekinthető. Bár már egy éve pozitív kilátás volt érvényben, de a vírushelyzetre való tekintettel arra lehetett számítani, hogy felminősítés csak később, fél vagy egy év múlva következik be, ha egyáltalán bekövetkezik - írta Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője.
Az elemző emlékeztetett, hogy a mai döntéssel a három nagy hitelminősítőnél a magyar besorolás azonos szinten van. A felminősítést a hitelminősítő alapvetően két tényezővel indokolta: a válságból való gyors kilábalással, melynek kapcsán kiemelték, hogy a magas beruházási ráta a következő években is segítheti a növekedést.
A beruházások tartósan magas volumenéhez hozzájárulhat az alacsony társasági adókulcs, a növekedés-barát gazdaságpolitika, illetve az, hogy hazánk vonzó befektetési célpont. A másik tényező az, hogy a Moody’s a következő években növekvő fiskális fegyelmet vár, így a GDP-arányos államadósság ismét csökkenésnek indulhat.
Ahhoz, hogy a magyar adósságbesorolásban további felminősítés következzen be gyorsabban csökkenő adósságra, illetve fokozódó versenyképességre van szükség, míg leminősítés – amelyet a hitelminősítő nem tart valószínűnek – ezzel ellentétes folyamatok, illetve az uniós pénzek tartós visszatartása esetén következhet be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.