Április óta töretlenül nő a foglalkoztatottak száma Magyarországon, júliusban már 4,704 millióan dolgoztak a KSH tájékoztatása szerint, többen, mint a koronavírus-válság begyűrűzése előtt. Tavaly áprilisban, az országos lezárások idején a foglalkoztattak száma 4,523 millió volt, azóta csaknem 181 ezer új munkahely jött létre.
Idén nyárra a foglalkoztatási ráta 1,8 százalékponttal meghaladta az egy évvel korábbit, és elérte a 73,3 százalékot, ilyen magas értéket még a járvány előtt sem láttunk.
Gyakorlatilag minden foglalkoztatási csúcs megdőlt az elmúlt hónapokban: az elsődleges munkaerőpiacon (közfoglalkoztatottak és külföldön dolgozó munkavállalók nélkül) május és július között 4,476 millióan dolgoztak, 50 ezerrel többen, mint 2019 azonos időszakában.
Ezzel párhuzamosan a külföldön munkát vállaló magyarok száma 35 ezerrel még mindig kevesebb, mint az említett bázisidőszakban, ahogy a közmunkaprogramokban részt vevő 87 ezer fő is elmarad a két évvel korábbi értékektől, ráadásul tavaly év eleje óta stabilan 100 ezer fő alatt alatt található.
Szintén a munkaerőpiac helyreállását mutatja, hogy május és július között historikus mélypontra süllyedt Magyarországon a nem dolgozók száma, a 2,709 millió fő több mint 50 ezerrel kevesebb, mint a 2019-es foglalkoztatási csúcs idején.
Az adat már csak azért is érdekes, mert a KSH az inaktívak mellett a munkanélkülieket is a nem dolgozók közé sorolja, akik még mindig mintegy 50 ezerrel többen vannak, mint a járvány előtt. Az inaktívak számának ilyen drasztikus csökkenését részben magyarázhatják csak demográfiai okok, ugyanakkor összefüggésben lehet a női foglalkoztatás felfutásával is, amely a nyáron szintén rekordot döntött.
Valószínűsíthető, hogy a koronavírus-járvány hatására elterjedt atipikus munkavégzési formáknak köszönhetően egyre több nő tudott visszatérni a munkaerőpiacra. Bár tavaly tavasz óta felére csökkent, a munkavállalók 8 százaléka ugyanis még mindig otthonról dolgozik, négyszer többen, mint a járvány előtt. Ezzel együtt a nők körében még mindig jóval alacsonyabb volt a foglalkoztatottsági ráta (68,4 százalék), mint a férfiaknál (78,2).
Az üres álláshelyek száma szintén a válság előtti szinten volt a nyár elején. Júniusban 75 ezer betöltetlen álláshelyet tartottak nyilván, ebből a versenyszféra 49 ezret tett ki, ez csak kevéssel marad el a 2019-es számoktól.
A megyék közül a legtöbb munkanélküli Nógrádi megyében volt (11,7 százalék), a legkevesebb pedig Győr-Moson-Sopron megyében (1,2). A potenciális munkaerő-tartalék is a rosszabb foglalkoztatási mutatókkal rendelkező régiókban volt magasabb: Észak-Magyarországon 7,3, Észak-Alföldön 7,6 százalék. A legkevesebb hadra fogható munkaerő pedig Nyugat-Dunántúlon volt (2,8 százalék). Ugyanakkor minden régióban csökkent a potenciális munkaerő-tartalék az elmúlt egy évben.
A számfejtett bruttó keresettömeg 2021 júniusában jelentősen, 12,1 százalékkal emelkedett tavalyhoz képest, az első hullám járványintézkedéseinek munkaerőpiaci hatásaival összefüggésben. A ledolgozott munkaórák ugyanilyen mértékben bővültek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.