A kontármunka-károsultak aránya 34 százalék volt az elmúlt egy évben, a gyenge közepes, hullámzó teljesítmény miatt alacsony a lakosság építőipari szakemberekbe vetett bizalma – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője a vállalat sajtótájékoztatóján.
A Mapei Kft. reprezentatív kutatása augusztusban készült, amely során országosan 2248 megrendelőt kérdeztek meg az elmúlt egy évben nála végzett munkáról. A felmérés azzal a céllal készült, hogy az építőipari szakemberekbe vetett bizalmat mérje, az Építőipari Bizalmi Index (ÉBI) 0 és 5 pont között értékeli a bizalom szintjét.
Magyarországon 2021-ben az Építőipari Bizalmi Index átlagos értéke 3,53 pont, ami Markovich Béla szerint lesújtó eredmény, mivel csupán átlagos munkára számítanak a megrendelők. A legmagasabb értékelést a gépész (3,75), villanyszerelő (3,95), ács (3,67) és bádogos (3,6) szakmák kapták. Markovich Béla szerint ez azzal magyarázható, hogy az elvégzett munka minőségét az mutatja meg, hogy a funkciójának megfelel-e az eredmény. Ezzel szemben a leginkább a generálkivitelezőt (2,7) értékelték le, hiszen ő fogja össze a szakembereket, így bármilyen gond rajta csapódik le.
Az ÉBI megyénként is eltér, a legmagasabb, 3,98 pont, azaz jó Tolna megyében, a legalacsonyabb Budapesten és Pest megyében, 3,32 pont, azaz gyenge.
A károsultak 34 százaléka szembesült kontármunkával, ez átlagosan több mint 750 ezer forint kárt okozott a megrendelőknek. A kontármunka aránya régiónként eltér, a legmagasabb Budapesten (41%) és Közép-Magyarországon (40%) volt, míg a legalacsonyabb Nyugat-Dunántúlon és Dél-Dunántúlon, egyaránt 28 százalék.
Magyarországon ma átlagosan 6-12 hónap múlva tudja egy jó szakember elkezdeni a munkát Markovich Béla szerint. Hozzátette:
akkor bizonyosodhatunk meg arról, hogy jó szakemberrel dolgozunk, ha a a korábbi munkákat referenciaként megnézzük, kikérdezzük a korábbi megrendelőit a megbízhatóságáról, kommunikációjáról.
A Mapei Kft. az építőipari segédanyaggyártás,- és forgalmazás egyik legjelentősebb piaci szereplője Magyarországon.
A 211 főt foglalkoztató vállalat 2002-ben egymilliárd forintos beruházás keretében létesítette gyártóüzemét Sóskúton, ahol a hazai piac mellett exportra is gyárt.
Az évente több mint 100 ezer tonna terméket előállító cég forgalma 2020-ban 23,2 milliárd forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.