Ha a koronavírus-járvány nem okoz különösebb problémát az év hátralévő részében, akkor
az építőipar teljesítménye túl fogja lépni a járvány előtti utolsó, 2019-es év termelési értékét, és megközelíti majd az 5000 milliárd forintot.
Ilyen nagy teljesítményt nem tudott felmutatni az ágazat a 2008-as gazdasági krízis óta. Az építésgazdasági teljes értéklánc pedig a gazdaságban betöltött szerepét tekintve 2021-ben el fogja érni a GDP 15 százalékát. Mivel az építőipar jelentősége folyamatosan nő, különösen nagy hangsúlyt kap az iparágban tevékenykedő vállalatok jogszabályi megfelelősége, amely kihat az ágazati versenyképességre és az árakra is – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
A szakszövetség emlékeztetett, hogy az idén több ezer ellenőrzést végzett az építésgazdasági lánc minden pontján a NAV, a kormányhivatalok és a Gazdasági Versenyhivatal. Elsősorban a tisztességes piaci versenyt, a nyilvántartások, bevallások meglétét, a szerződések valódiságát, a munkavállalók foglalkoztatási körülményeit, valamint az építőipari árak alakulásának realitását ellenőrizték.
Az ellenőrzéseknek az a célja, hogy a lakossági fogyasztók, a munkavállalók és a tisztességes piaci szereplők érdekében feltárják a piaci anomáliákat, és segítsék a vállalkozásokat a törvényes működésben
– hangzott el ÉVOSZ kibővített elnökségi ülésén.
Itt Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke a 2021 júliusában lefolytatott építőipari célvizsgálat tapasztalatairól számolt be, az építésgazdasági láncolat ellenőrzési tapasztalatairól pedig Tamásné Czinege Csilla, a Pénzügyminisztérium adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkára és Pilz Tamás, a Miniszterelnökség területi közigazgatás-fejlesztési főosztályvezetője adott tájékoztatást. Az ülésre az ÉVOSZ elnöksége mellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Építésgazdasági Kollégiuma és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara építőipari osztálya képviselői is meghívást kaptak – jelezte az ágazati szakszövetség.
Az ÉVOSZ az illetékes hatóságokat arra biztatja, hogy az online rendelkezésre álló adatok összevetésével mielőbb szűrje ki a piaci anomáliákat, ami a tisztességes vállalkozásoknak és a végfelhasználóknak is az érdeke. Nehéz azzal felvenni a versenyt, aki tisztességtelenül működik, és egyébként nem olcsóbb, mint azok a szereplők, akik rendesen adóznak és járulékot fizetnek. Az ágazat rossz megítélését táplálják ezek a vállalkozók
– hangsúlyozta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.