2021. augusztusában a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,6, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, így folyó áron elérte a 1228 milliárd forintot.
Augusztusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 1,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az év első 8 hónapjában a bővülés üteme 2,4 százalék volt a tavalyi évhez képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene a januártól-augusztusig tartó időszakban.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,7 százalékkal növekedett augusztusban az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer-kiskereskedelem háromnegyedét adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,0 százalékkal nőtt, míg
az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,5 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 7,8 százalékkal bővült.
Az eladások különösen a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben pörögtek fel, a bővülés üteme 20 százalék volt,
míg a használtcikk-üzletekben 13, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,7, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 5,5, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 1,2 százalékkal költöttünk több pénzt.
A forgalom visszaesett a bútor-, műszakicikk-üzletekben, mégpedig 4,4 százalékkal.
A kiskereskedelmi forgalomból 7,8 százalékkal részesedő
csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene a nyitás ellenére továbbra is dinamikusan, 21 százalékkal növekedett.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,3 százalékkal növekedett, míg a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,4 százalékkal csökkentek.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott augusztusban.
Virovácz Péter az ING szenior elemzője szerint a mai adat azt jelenti, hogy tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom hullámzó teljesítménye. Ugyanakkor már látszódik némi trendszerű növekedés 2021 tavasza óta, habár ez továbbra is jelentősen elmarad a Covid-krízis előtt megfigyelt dinamikától.
A közgazdász szerint a bővülés elsősorban a nem élelmiszer kiskereskedelemnek köszönhető, mivel havi alapon több mint 2 százalékkal tudott növekedni az értékesítés volumene, ami meglehetősen erős ütemnek számít. Ezen belül is jelentősen megugrott a kereslet az iparcikkek, valamint a ruházati termékek iránt, de
vélhetően a Covid negyedik hulláma közeledtével a gyógyszer, gyógyászati termék és illatszer kereskedelem is jól teljesített.
Az augusztusi szabadságolások és a jellemzően belföldi nyaralások az üzemanyagforgalmat is pörgették, míg az élelmiszer kiskereskedelem terén érdemi változás nem történt.
Virovácz szerint az augusztusi jó teljesítmény mindenképpen biztató, tekintettel arra, hogy a nyári hónapok elsősorban a szolgáltatások fellendülését szokták hozni, míg a kiskereskedelem némiképp gyengébben szokott teljesíteni.
Összességében tehát továbbra is bízhatunk a fogyasztás GDP-t bővítő fontos szerepében a harmadik negyedév folyamán.
Az ING tehát fenntartja a harmadik negyedév előző negyedévhez képest 1,5 százalékos illetve az év egészére várt 7,7 százalékos előrejelzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.