Magyar, erdélyi, belga és norvég kutatók közösen vizsgálják három éven át, hogy milyen neurobiológiai folyamatok idézik elő a tompalátást. Az egyedülálló projekt összköltsége 1,2 millió euró (443,6 millió forint), amit teljes egészében uniós pályázati pénzből finanszíroznak.
A tompalátás az egyszemes vakság leggyakoribb oka. A mintegy 200 millió tompalátó betegnek csak egy kis hányada jut időben kezeléshez. Azonban még a legjobb kezelés is csak mérsékelni tudja az élethosszig tartó látáscsökkenést.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Természettudományi Kutatóközpont (ELKH TTK) Vizuális Rendszerek Neurobiológiája csoport vezetésével egyedülálló európai projekt indul a jövő év elején, hogy a legmodernebb technológiák segítségével feltárják, milyen agyi mechanizmusok okozhatják a betegséget.
A kolozsvári Erdélyi Idegtudományi Intézet (Transylvanian Institute of Neuroscience), a Leuveni Katolikus Egyetem (Katholieke Universiteit Leuven) és Európa legfontosabb mikroelektronikai kutatóközpontja, a belgiumi központú IMEC által alapított Flandria Neuro-Elektronikai Kutatóintézet (NeuroElectronics Research Flanders), valamint az Oslói Egyetem (Universitetet i Oslo) kutatócsoportjai közösen fejlesztik ki az új módszert, majd kísérleti modellfajokon és a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájával együttműködve tompalátással diagnosztizált betegeken végzett mérésekkel határozzák meg a tompalátást fenntartó agyi hálózatok elhelyezkedését, és a betegség fenntartásában betöltött szerepét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.