Idén nemcsak a tavalyinál, de az átlagos, sőt az influenzajárványos éveknél is sokkal nagyobb az influenzaveszély. Minden racionális érv még inkább a védőoltás mellett szól
– véli dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának nyugalmazott vezetője. Hozzátette: a negyedik Covid-hullám és az omikron variáns miatti kiszámíthatatlanság pedig azt is indokolttá teszi, hogy aki tervezi az influenza elleni oltást, az minél előbb cselekedjen.
Az influenzavírus Európában már megjelent Horvátországban, Hollandiában, Oroszországban, Skóciában Írországban, Svédországban, sőt, Macedóniában az influenza B-vírust is azonosították.
Magyarországon egyelőre a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) influenzafigyelő szolgálata még nem azonosította egyetlen betegnél sem az influenzavírust.
Szakmai prognózisok szerint súlyos lehet az idei influenzajárvány, részben a tavaly a járványügyi korlátozások miatt elmaradt influenzaszezon, részben az idei, koronavírussal kapcsolatos, enyhébb korlátozó intézkedések, részben a megjelent új influenzavírus-törzsek miatt. A védőoltás hatékony eszköz a halálozások és a súlyos megbetegedések megelőzésére. Idehaza többféle oltóanyag is hozzáférhető, érdemes az oltást minél előbb beadatni az egészségügy várhatóan fokozódó terhelése miatt; az influenza és a Covid–19 elleni oltás egymáshoz közeli időpontban is beadható – tette hozzá a szakember.
Évente jellemzően a magyar lakosság 15-20 százaléka fertőződik meg influenzavírussal. Tavaly ez az arány gyakorlatilag nulla volt, idén viszont az előrejelzések 30-40 százalékos, rendkívül magas fertőzöttségről szólnak, ezért a védekezési stratégiát is ehhez kell igazítani – mondta dr. Ócsai Lajos.
A szakember szerint az idei nagyobb influenzajárványra vonatkozó előrejelzéseket az indokolja, hogy tavaly nem volt influenzajárvány, így az a szokásosnak mondható 15-20 százaléknyi beteg, aki egy átlagos évben a kórokozóval megfertőzve időleges védelmet szerez, nem találkozott a vírussal. Őket most hozzá lehet adni ahhoz a mennyiséghez, akik egy átlagos évben, átlagos intenzitású járvány esetén megfertőződnének. Az influenza a mutációk révén minden évben változik valamennyit, így egy adott évben szerzett védelem minden további esztendőben valamivel gyengébb, idővel pedig teljesen „elkopik”. Aki tavaly nem szerzett védettséget, az idén ugyanúgy fogékony a vírusra, mint akinek a védettsége mostanra fogyott el. Idén a fertőzésveszély nagyjából a kétszerese a szokásosnak, ebben a helyzetben különösen fontos az influenza elleni védőoltás. Magát az oltást különösen az teszi még indokoltabbá, hogy az idei szezonban egyszerre lesz jelen a koronavírus és az influenza. A két betegség párhuzamosan vagy egymás után jelentkezve – esetleg egy bakteriális tüdőgyulladással kombinálva – a legerősebb immunrendszert is próbára teszi, a nagyobb kockázatú csoportokra pedig kiemelt veszélyt jelent.
A védőoltásnak itt is – akárcsak a Covid esetében – a súlyos megbetegedések és a halálozások megelőzésében van kulcsszerepe: a halálozás megelőzésében ez a leghatékonyabb, a súlyos esetek kialakulásának megelőzésében pedig a második leghatékonyabb eszköz. Amennyiben az emberek között cirkuláló vírus megegyezik a vakcinában lévő törzzsel, akkor az oltás hatékonysága 70-90 százalékos.
Közvetlenül influenzában nagyságrendileg 88-100 ember hal meg évente, ám az influenzajárványos években tapasztalt többlethalálozás ennél jóval nagyobb, eléri az évi 5-7 ezer főt. Az influenzának is van rengeteg poszttünete:
a stroke valószínűsége a hatszorosára, az infarktus és más súlyos szív- és érrendszeri betegségeké az 5–10-szeresére nő influenza után
–mondta dr. Ócsai Lajos.
Magyarországon jelenleg háromféle influenza elleni vakcina érhető el, mindhárom a klasszikus oltásiskola „terméke”.
A magyar vakcina teljes elölt (inaktivált) vírust tartalmaz, és van benne konzerválószer, illetve adjuváns (az elölt vírust az immunrendszernek „bemutató”, az immunválaszt erősítő anyag) is. A francia vakcina úgynevezett proteikus szer, csak az antigéneket és inaktivált vírusból származó minimális sejtanyagot tartalmaz, konzerválószer- és adjuvánsmentes. A harmadik elérhető vakcina orrspray formátumú, élő, legyengített vírust tartalmaz, és elsősorban egészséges immunrendszerű gyermekeknek adható.
Mindhárom vakcina vényköteles. A magyar oltóanyag a háziorvosnál érhető el ingyenesen. A francia a patikákban férhető hozzá. A magyar gyártásúból 1,3 millió adag áll rendelkezésre, a franciából további 200 ezer érhető el patikai forgalomban. Egy átlagos évben általában 600-700 ezer ember oltatja be magát idehaza influenza ellen. Tavaly relatíve sokan, 1 244 000-en vették fel az oltást, részben azért is, mert akkor még nem léteztek Covid–19 elleni vakcinák, így sokan ezt tartották egyfajta lehetséges védekezésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.