BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Kína kistafírozza a tartományokat, de Trumpnak őrzi a puskaport

Újabb stációhoz érkezett a kínai gazdaságpörgető program, de a pénteken bejelentett lépés megint csalódást okozott a piacokon. Kína enyhít a tartományok pénzügyi gondjain, de a várva várt keresletélénkítő program csak nem érkezik: Peking már Donald Trump januárban hivatalba lépő új amerikai elnök számára tartogatja a puskaport.

Amint várható volt, újabb gazdaságsegítő lépést jelentett be pénteken a világ második legnagyobb gazdasága: Kína tízezer milliárd jüan (530 ezer milliárd forint) adósságcserével enyhítene a helyi önkormányzatok pénzügyi gondjain. Az irdatlannak tűnő összeg még mindig nem a nagyágyúk megszólaltatását jelenti, és csalódást is okozott: Peking kivár, mert szeretnék látni, hogy alakul a valószínű kereskedelmi háború az Egyesült Államokkal Donald Trump régi-új elnök alatt.

Kína most a tartományok kisegítését jelentette be, a költségvetési nagyágyúk Donald Trump hivatalba lépésére várnak Chinese President Xi Jinping and Russian President Vladimir Putin Speak At Belt and Road Forum
Kína most a tartományok kisegítését jelentette be, a költségvetési nagyágyúk Donald Trump hivatalba lépésére várnak / Fotó: Bloomberg

A  jüan 0,6 százalékot gyengült, amikor bejelentették a Nemzeti Népi Kongresszus Állandó Bizottsága döntését a bújtatott helyi adósságok enyhítésére, bár a veszteség megfeleződött, amikor kiderült a csomag mérete.

Kína már hónapok óta folytatja ezt a játékot a piacokkal: a jegybank kamatokat csökkentett, és várakozásokat generáltak, hogy az állami költségvetés is hatalmas gazdaságösztönző lépéseket tesz, az utóbbiakról azonban kevés derült ki.

Kína a gazdasági növekedés lelassulása ellen küzd, és ami eddig történt, az elég lehet az idei 5 százalékos cél eléréséhez. A pekingi vezetés így időt nyer, hogy majd akkor lépjen, amikor kiderül, hogy alakul a viszony a világ legnagyobb gazdaságával, a Trump vezénylete alá kerülő Egyesült Államokkal, miközben az Európai Unióval már az ősszel megkezdődött a huzavona, új vámok bevezetésével mindkét oldalon. 

A döntéshozók valószínűleg nem látták szükségét robusztus válasznak Trump győzelmére mielőtt hivatalba lép, tekintve a viszonylag mérsékelt piaci reakciót a választások után

– vélte Duncan Wrigley, a Pantheon Macroeconomics vezető Kína-elemzője, akit a Bloomberg idézett. „A jövő év más, de a hivatalnokok majd akkor foglalkoznak ezzel.”

Gazdaságösztönzés: a mérföldesnek tűnő kis lépés, és a később jövő ugrás

Az európaiak számára még mindig irigylendően gyors kínai növekedés több sebből vérzik, a helyi önkormányzati adósság elszaladása ezek közül csak az egyik, de kétség kívül ennek a kezelése is a folyamat szükségszerű része.

Fotó: Bloomberg

A következő évekre elhatározott adósságcsere értéke a teljes magyar éves GDP majdnem hétszeresét teszi ki, az IMF adatai szerint ugyanakkor a helyi finanszírozó platformok ennek az összegnek a hatszorosát halmozták fel adósságként. Ezeken keresztül szerezték a tartományok és a városok a pénzt infrastrukturális beruházásaikhoz, és bevett eszköz volt ennek a fedezésére az ingatlanok eladása, csakhogy az utóbbi években ez a szektor válságba került. 

Az adósságcsere javítja az önkormányzatok pénzügyi helyzetet, emellett egy korábbi döntés az adósságkeretük növeléséről, de a hatása hosszan, évekre elnyúlóan jelentkezik, ugyanakkor a következő lépésekben az elemzők szerint 

a fogyasztást ösztönző intézkedésekre lesz szükség a növekedés fenntartásához, 

ami újabb gigászi összegeket mozdíthat meg.

Vámháború: az óriások csatája következik, az egész világ figyel

A következő alkalom érdemi gazdaságösztönző lépések bejelentésére a Kommunista Párt 24 tagú Politikai Bizottsága havi ülése lehet decemberben, amikor a döntéshozók az éves Központi Gazdasági Munkakonferenciára is összesereglenek. Addigra már esetleg többet lehet már majd tudni Trump vámterveiről is.

Hsziao-csia Csi, a Credit Agricole CIB elemzési vezetője szerint jelentős költségvetési csomag bejelentésére nem kell feltétlenül sokat várni. A következő három évben akár 12-13 ezer jüan többletkiadásra is szükség lehet ha az USA agresszív vámtarifa-emelésekre szánja el magát. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.