BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország is felkerült a digitális nomádok térképére

A teljes lakosság munkanélküliségi rátáját tekintve a magyar adat a hatodik legkedvezőbb az Európai Unióban, ám az szja-mentességgel jó esély mutatkozik arra, hogy a 25 éven aluliak rangsorában is sikerül feljebb zárkózni.

A magyar munkanélküliségi ráta a hatodik legkedvezőbb az Európai Unióban – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter. Az Eurostat statisztikáját foglalta össze, amelynek alapján a 3,8 százalékos magyarországi adatnál csak Csehország (2,2), Hollandia (2,7), Lengyelország (3), Németország (3,2) és Málta (3,5) mutathat fel jobb eredményt. A negyedik V4-es ország, Szlovákia 6,3 százalékkal némileg előrébb tart a 6,5 százalékos uniós átlagnál, amelyet egyébként Spanyolország (14,1) és Görögország (13,4) húz lefelé.

A VG által megkérdezett elemzők korábban azt mondták,

tartósan 4 százalék alatt maradhat a hazai ráta, és inkább a munkaerőhiány okoz problémát.

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Továbbra is arra számítunk, hogy feszes marad a munkaerőpiac, már csak lassú növekedés következhet a foglalkoztatottságban – ezt Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára nyilatkozta lapunknak. Visszafelé is jöttek a munkavállalók, de még most is több százezren dolgoznak magyarok külföldön – tette hozzá.

A sor végéről jött vissza Magyarország a fiatalok foglalkoztatásában

Magyarország 2010-ben még sokkal rosszabbul állt ezen a téren, 12 százalékos eredményével messze lemaradt az EU-s átlagtól, és csupán néhány ország teljesített nála gyengébben. Amikor 2011 októberében sikerült 10 százalék alá kerülni, még mindig a legrosszabbak között szerepelt a magyar statisztikai mutató, csupán hat nemzeté volt kedvezőtlenebb a 28-ból (akkor még értelemszerűen Nagy-Britannia eredményeit is számításba vették).

A teljes lakosság mellett a 25 éven aluliak foglalkoztatottságában is jelentős volt a lemaradás, Magyarországon minden negyedik fiatalt munkanélküliként regisztrálták, aminél hét ország teljesített rosszabbul, köztük Spanyolország és Görögország kiugróan gyenge, 45 százalék feletti mutatóval. A spanyolok ezt 30 százalék alá tudták lefaragni az elmúlt bő tíz évben, a görögök viszont még mindig 39 százalékon állnak.

Ha a legfrissebb, 2021 novemberi adatokat vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy a hazai munkanélküliségi ráta a 25 éven aluliak körében is szemmel látható javulást produkált, ám még nem érte el a teljes lakosságét. A 12,4 százalékos mutató a 10. helyre elég az Európai Unió rangsorában, a V4-es országokat figyelembe véve Lengyelországhoz képest 1 százalékon belüli a magyar adat, a szlovákokénál 7 százalékkal jobb, a csehekétől viszont nagyon elmarad. Nem véletlen, hogy korábban Varga Mihály több alkalommal is a cseh foglalkoztatottságot dicsérte és nevezte előttünk álló példaként, hiszen a teljes képet tekintve toronymagasan első, és a 25 év alattiak esetében is biztos dobogós.

Ösztönző lehet az szja-mentesség

Tovább segítheti a fiatalok helyzetét Magyarország történetének legnagyobb adócsökkentése, amelynek értelmében a 25 éven aluliak mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól, ezáltal 140 milliárd forintot hagy náluk a kormány.

Ezzel a lépéssel még vonzóbb lehet a fiatalok számára a munkaerőpiac, és bár a személyi jövedelemadóról lemond az állam, a munkaadókat terhelő járulékokkal és a fogyasztás növekedésével járó áfabevétellel a központi költségvetés is jól járhat, ha a munkanélküliségi ráta ebben a szegmensben is jóval 10 százalék alá kerülne.

Távmunkában a középmezőnyben van Magyarország

A távoli munkavégzés és a digitális nomád életstílus terjedése késztette a KAYAK utazáskereső társaságot arra, hogy elkészítse a Work from Wherever (munka bárhonnan) Indexet, amely 111 országot vizsgált. Magyarország a 35. helyen végzett, elsősorban az olcsó élet, a relatíve gyors internet és a számos látnivaló jóvoltából. A dobogón Portugália, Spanyolország és Románia található.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.