Ha nem az elméleti rangsorokat, hanem a gyakorlati eredményeket nézzük, a tőkebefektetések terén Magyarország ma már jobban teljesít, mint Szlovákia – mondta a VG-nek Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője, miután az elmúlt időszakban egyre gyakrabban érkeznek olyan hírek, miszerint egy-egy külföldi tőkebefektetésért folytatott küzdelemben hazánk kerekedik felül az északi szomszédon. A sort 2018-ban a BMW nyitotta, a német autógyár ugyanis Szlovákia helyett Magyarország mellett kötelezte el magát, de a Jysk ecseri beruházása szintén illeszkedik ebbe a folyamatba. Érdemes azt is felidézni, hogy hazánk honnan jutott el idáig: a Land Rover 2015-ben még nagy versenyben végül Szlovákiát választotta. Az erősödő feldolgozóipari aktivitás pedig a bérekben is megmutatkozik, a nyugat- és közép-dunántúli megyékben ma már magasabb átlagfizetésekkel találkozhatunk, mint a határ másik oldalán lévő Nyitra és Nagyszombat megyékben.
Versenyképesség szempontjából nehéz egyértelmű nyertest hirdetni, az azóta megszűnt Doing Business 2020-as listáján Szlovákia a 45. helyen állt, míg Magyarország csak az 52.-en. Az MNB 2021-es versenyképességi rangsorában ugyanakkor Magyarország Szlovákia előtt szerepelt
– mutatott rá a szakértő.
A szlovák euró már a járvány előtti pár évben a keresetek és az életszínvonal emelkedésével párhuzamosan hozzájárult az ottani relatív bérversenyképesség romlásához, vagyis egy fontos növekedési tényező erodálódásához – mondta a VG érdeklődésére Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója, aki szerint a 2018 után az euróban mért szlovák bérköltség jóval nagyobb mértékben emelkedett, mint a magyar, ez pedig csak kis részben köthető a valamivel kedvezőbb termelékenységalakuláshoz, sokkal nagyobb szerepe volt a forint leértékelődésének az euróval szemben. Ezzel együtt úgy látja,
Magyarország még 2022-ben sem tekinthető átfogó értelemben versenyképesebbnek a többi visegrádi országnál.
Arra a kérdésre, hogy mégis miért választják előszeretettel hazánkat a külföldi befektetők, azt mondta: a járvány kitörése óta a magyar kormány az EU-tagállamok többségétől eltérően kimondottan a vállalati beruházások támogatására koncentrált, és e támogatásokból a külföldi cégek jelentékeny mértékben részesültek. Ráadásul az Eurostat adatai szerint már a válság előtt is ez volt a jellemző, a szlovákiai beruházási támogatások euróértékét egyszerűen össze se lehetett hasonlítani a masszív magyarországi értékekkel – magyarázta a szakember.
Nagy kérdés, hogy az adórendszernek mekkora a szerepe a tőkebefektetések idecsábításában, mennyiben javították Magyarország versenyképességét,
a 9 százalékos társasági adó és a 15 százalékos szja-kulcs szintén az alacsonyabbak közé tartozik a térségben.
Szlovákiában ugyanakkor mára felhígult a korábbi háromszor 19-es modell, miután a nyereségadó 21 százalékos lett, az áfa 20 százalékos, az szja pedig két kulcsossá vált (a magasabb kulcs 25 százalék). Az idei adócsökkentésekkel pedig a magyar adóék utolérte a szlovákot (a csehet meg is előzte), mindkettő 41,2 százalékos, ami komoly eredmény ahhoz képest, hogy pár éve még hazánk adóztatta meg legjobban a béreket a régióban.
Mindenesetre, ahogy Regős Gábor rámutatott, a növekedés tekintetében egyértelműen Magyarország teljesített jobban az elmúlt években: 2016 és 2020 között a magyar gazdaság évente átlagosan 2,4, míg a szlovák csupán 1,4 százalékkal bővült. Ez a két szám azért ilyen alacsony, mert tartalmazza a Covid miatti 2020-as visszaesést is, melynek mértéke Magyarországon 4,7, Szlovákiában 4,4 százalék volt, tehát nagyon hasonló. A kilábalás viszont Magyarországon volt gyorsabb: a hazai gazdaság a tavalyi második negyedévben már elérte a válság előtti (2019. negyedik negyedévi) szintjét, míg Szlovákia még 1,5 százalékkal elmaradt tőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.