Az Európai rákellenes terv célul tűzi ki a személyre szabott kockázatértékelést, megelőzést és kezelést, hangsúlyt helyez a tudományos kutatásra és innovációra
– állapította meg a VG-nek Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvezető elnöke. Kifejtette, hogy a terv javaslattal él az élelmiszeripari harmonizált tápértékjelölésre, az üdítőitalokra és az alkoholtartalmú italokra vonatkozó árképzésre, akárcsak a közlekedés és az egészségügy összekapcsolásán alapuló fenntartható városi mobilitás tervezésére.
Kiemelkedő eredmény a rák elleni összehangolt európai küzdelem kapcsán, hogy az Európai Parlament elismerte az ártalomcsökkentés jelentőségét és a bizonyítékokon alapuló tudományos igényű kockázatértékelést, valamint felülvizsgálja a jogszabályi lépések lehetőségeit az adóztatás és az adódifferenciálás körében. Javasolható szakmailag a pozitív irányú ösztönzők beépítése, különösen az élelmiszeripari és a dohányipari termékeket illetően, hogy a vállalatokat innovációra, a fogyasztókat pedig egészségesebb választásra ösztönözzék.
A szív- és érrendszeri betegségek után a legfőbb halálokok a daganatos megbetegedések – jelezte Halmy Eszter. Rámutatott, hogy a rákbetegségek kialakulásában a dohányzás és az elhízás a két legerősebb kockázati tényező, emellett a genetikai hajlamon túl rizikót okoz mások mellett a túlzott alkoholfogyasztás és a testmozgás hiánya is.
Globálisan mintegy 1,2 milliárdan dohányoznak, a káros szenvedély évi hatmillió halálesetért felelős. Magyarországon hozzávetőleg kétmillió ember dohányzik, a teljes lakosság több mint ötöde.
A túlsúly és az elhízás pedig napjainkban csaknem hárommilliárd embert érint világszerte, és becslések szerint 2030-ra 3,3 milliárdra kúszik fel ez a mutató. Csak Európában négymillió haláleset köthető évente az elhízáshoz.
A túlsúly és az elhízás a hazai felnőtt lakosság kétharmadát érinti, míg a gyermekek körében 20-25 százalékos az arány.
Elhízás esetén a testtömeg normalizálása hosszú távon – kétéves távlatban – konzervatív módszerekkel, azaz életmódváltással vagy gyógyszeres terápiával mintegy 5-10 százalékban eredményes – közölte a Magyar Elhízástudományi Társaság ügyvezető elnöke. Ugyan a vészes elhízás (40 feletti testtömegindex) sokszor életmentő műtéti kezelése ennél jóval hatékonyabb, de az egészségben eltöltött életévekre vonatkozó adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre. Emellett a dohányzóknál, akik segítség nélkül, önállóan próbálnak leszokni, mindössze 5 százalékban tapasztalható tartós siker, de komplex beavatkozás (nikotinhelyettesítő vagy gyógyszeres terápia, szaktanácsadás) mellett is mindössze 8 százalék a tartós leszokási arány.
Az Európai Parlament rák elleni küzdelemmel foglalkozó különbizottsága elsőként ismerte el egy stratégiailag fontos politikai dokumentumban az ártalomcsökkentés elvének fontosságát a közegészségügyi politikában. Adja magát azonban a kérdés, hogy miként járulhat hozzá az ártalomcsökkentés a kockázati tényezők mérsékléséhez. Halmy Eszter szerint, ha egy kóroki tényezőt nem lehet kiiktatni, akkor a kitettséget szükséges csökkenteni. Márpedig ismert, hogy a dohányzás függőséget okoz, és súlyos betegségekhez vezethet, mégis több mint egymilliárd ember várhatóan továbbra sem szokik le. A dohányzók egy része az egészségügyi ártalmak pontos ismeretében is folytatja, esetükben megoldás lehet az ártalomcsökkentés.
„Léteznek olyan füstmentes alternatív dohánytechnológiák, amelyek égetés helyett hevítik a dohányt, így égés és füst hiányában kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, mint a hagyományos dohánytermékek.
Ez alacsonyabb kitettséget jelenthet a dohányzó és környezete számára is, mint a hagyományos dohánytermékek fogyasztásának folytatása, ily módon a dohányzáshoz köthető betegségek – mint például a daganatos megbetegedések – kialakulása csökkenthető” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Ráadásul az ártalomcsökkentésnek jókora egészséggazdasági hatása lehet. Egyes tanulmányok szerint Európában a hagyományos dohánytermékek fogyasztása nagyjából százmilliárd eurós költséget okoz az egészségügynek évente. Becslések szerint a cigarettázást érintő 0,1 százalékos dohányártalom-csökkentés évente 22 millió euróval mérsékelné a közvetlen, 24 millióval a közvetett egészségügyi költségeket. Emellett az egyes országok egészségügyi ráfordításainak 2-22 százalékát az elhízásból adódó direkt és indirekt kiadások képezik, míg az alsó érték a Dél-Afrikát jelölő adat, addig a felső az Egyesült Államokra utal. Ez a mutató az OECD-tagországok átlagában 8,4 százalékos, Magyarországon 11,6 százalékos.
Összehasonlítva a dohányzás százmilliárd eurós egészségügyi költségével, mintegy 660 milliárd eurós tétel éves szinten Európában az elhízás következménye, ebből 240 milliárd a direkt, 420 milliárd az indirekt költség.
Az elhízás visszaszorításával mintegy 60 százalékos megtakarítást lehetne elérni a szövődményes krónikus betegségek előfordulásának csökkenésével, ez az arány egyes daganatos betegségeknél 40 százalékos, szívbetegségeknél 35 százalékos, a kettes típusú cukorbetegség esetében 80 százalékos, a magas vérnyomásnál pedig 55 százalék is lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.