A világjárvány munkavégzésre gyakorolt hatásai közül a leglátványosabb a home office volt, ez pedig a járvány csitulásával sem tűnik el – jelentette ki Nagy Katalin, Magyarország EU melletti Állandó Képviseletének volt tanácsosa a Magyar Közgazdasági Társaság a home office jövőjéről tartott online konferenciáján. Az esemény aktualitását az adta, hogy decemberben a parlament elfogadta a munka törvénykönyvének módosítását, amely a rendszeres munkavégzési formák közé emelte az otthoni munkavégzést.
Egy foglalkoztatási szürke zónát sikerült bevonni a szabályozói körbe, viszont egy nagyon fontos kérdésre nem kapunk választ, ez az önkéntesség kérdése
– értékelte a törvénymódosítást Sipka Péter munkajogi szakértő, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának adjunktusa, aki szerint látható a kormányzati szándék, a jogalkotó ugyanis a home office-t távmunkavégzéssé nyilvánította. A jogszabály hiányosságai közé sorolta, hogy nem szól a munka és a magánélet egyensúlyáról, a munkaidő kérdéséről, az adatvédelemről és az egyenlő bánásmód elvéről. Ugyanakkor előrelépésnek nevezte, hogy továbbra is fenntartja a felek együttműködési és a munkáltató olyan típusú gondoskodási kötelezettségét, amely kifejezetten a munkahelyvédelmi szabályok megtartására irányul.
A munkavégzés forradalmának elején járunk – ezt Mandrik István, az Országos Munkavédelmi Bizottság munkáltatói oldalának ügyvivője mondta, aki szerint csak annyi történt, hogy a pandémia felgyorsította azokat a folyamatokat, amelyekben élünk. Felvetette, hogy a távmunka helye szinte bárhol lehet, ez pedig a munkahelyi balesetek miatt további problémát okozhat, emiatt a munkáltatóknak a jövőben számítaniuk kell arra, hogy megnőnek az adminisztratív költségeik. Támogatni kell a home office-t, mert ez a jövő útja, viszont további szabályozásra van szükség – szögezte le Mandrik István.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.