2021-ben ismét emelkedett és elérte a 341 tonnát a Recyclomed Nonprofit Kft. által begyűjtött gyógyszerhulladék mennyisége, egy évvel korábban 2020-ban a koronavírus-járvány miatt 338,4 tonna lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszert gyűjtöttek be – közölte a VG-vel Miklósi András, a Recyclomed Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A korábbi évek folyamatos és gyors növekedése 2020. tavaszán megtorpant és ezen a szinten maradt az elmúlt két évben is – emelte ki a ügyvezető. A cég tavalyi adatait összegezve azt írta, 2021-ben az elmúlt évhez képest egy százalékkal emelkedett a patikákban, benzinkutakon és a drogériák gyűjtőládáiban elhelyezett veszélyes hulladéknak számító gyógyszerek mennyisége. Ami azért is érdekes, mert az eladási statisztikák szerint a dobozszámban mért patikai gyógyszerforgalom tavaly kissé csökkent, amire hosszú ideje nem volt példa – tette hozzá az ügyvezető.
2021-ben 177,7 millió dobozt vényköteles gyógyszert váltott ki a lakosság a patikákban, szemben az egy évvel korábbi 184,9 millió dobozzal – közölte még korábban a VG-vel a Hiflylabs Zrt.
A támogatott vényköteles szerek eladott darabszáma tehát 3,9 százalékkal csökkent tavaly. Arányaiban ekkora mértékű visszaesést a termékek volumenében 2007 óta nem történt Magyarországon.
A Recyclomed gyűjtési módszere a múlt évben sem változott, alapvetően a patikákra és a gyógyszer-nagykereskedőkre épült, összesen négyezer gyűjtőpontot üzemeltetnek, amiből mintegy 2500 gyógyszertárban van, a többi zöld konténer pedig egyéb gyógyszerárusító helyeken például bioboltokban, drogériákban, benzinkutakon található, ez utóbbiak száma enyhén emelkedett – mondta Miklósi András.
A lakosság havonta átlagosan 28,3 tonna veszélyes gyógyszerhulladékot adott le. Az ügyvezető kiemelte: 2008-hoz képest már megduplázódott begyűjtött gyógyszerek mennyisége, ami arra utal, hogy egyre környezettudatosabbak a fogyasztók.
Az elmúlt években a gyógyszerhulladék gyűjtésének rendszere jól kiépült, a lakosság folyamatosan hozzászokott ahhoz, hogy az otthon felgyűlt gyógyszerhulladékot bármikor el tudja vinni a legközelebbi gyógyszertárba, és ott ingyenesen le tudja adni
– mondta Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója. Kiemelte: hamarosan fel fog nőni egy olyan generáció, akiknek természetes lesz, hogy a fel nem használt gyógyszert nem a kommunális szemétbe hanem szelektíven kell gyűjteni.
A tavalyi év második felében országszerte jelentkező papír- és kartonhiány és papírárak áremelkedés veszélyeztette a gyűjtődobozok gyártását, de a szervezett készletezési politika miatt sikerült a gyűjtőpontokat folyamatosan üres konténerekkel ellátni – mondta Miklósi András.
Két év után 2,2 százalékkal a szolgáltatási díjaikat megemelték, ezt a döntést részben az emelkedő infláció miatt kellett meghozni.
A gyógyszergyűjtés finanszírozásában a kötelezettek vagyis a gyógyszergyártók 100 százalékosan részt vettek tavaly is programban. A nonprofit szervezet árbevétele tavaly 266 millió forint volt, amelyből 212 millió volt a gyűjtés közvetlen költsége. Propagandára 6,2 millió forintot fordítottak – derül ki a Recyclomed Nonprofit Kft. adataiból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.