Többtucatnyi iskola- és kórház-korszerűsítést, egyházi-kulturális rekonstrukciót, valamint más, települési érdeket szolgáló állami beruházási támogatást hagyott jóvá még az országgyűlési választást megelőző hetekben a kormány.
A felkarolt kormányzati beruházások listáján a néhány milliós útépítéstől a kastélyfelújításon át a többmilliárdos intézmény-korszerűsítésig megannyi tétel található. Egy országgyűlési választás idején persze a kampány részeként is elkönyvelhető egy ilyen volumenű lajstrom, de egy-egy közintézmény fejlesztése nem csupán politikai érdek.
A közületek felújításai között az értéküket tekintve rendszerint a kórházakat érintő munkálatok kerülnek a legtöbbe.
Jól jelzi ezt a fővárosi és a Pest megyei egészségügyi intézmények fejlesztését célzó, 2026-ig meghirdetett Egészséges Budapest program (EBP) a maga 700 milliárd forintra rúgó keretösszegével. A projekt az idén is folytatódik, és olyan nagyberuházások valósulnak meg a részeként, mint például az Országos Onkológiai Intézet új diagnosztikai tömbjének a kialakítása több mint 13 ezer négyzetméteren, valamint a Szent János Kórház területén megépülő új klinika és a régi létesítmények rekonstrukciója. A főváros határában, Kistarcsán lévő Pest Megyei Flór Ferenc Kórház A és B szárnyán a homlokzati korlát- és árnyékolórendszernek a kivitelezését ugyancsak támogatja a kormány, a Magyar Közlönyben közzétett határozata alapján legfeljebb 2,8 milliárd forinttal.
Vidéken az egyik legnagyobb összegű beruházást a napokban jelentette be Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, aki elmondta, hogy csaknem 15 milliárd forintból fejlesztik Marcaliban az ez év januárjától önállóan működő Szaplonczay Manó Kórházat. Az elmúlt években a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház tagjaként üzemelt intézményben 9,4 milliárdból építészeti átalakításokat végeznek, rendbe teszik a kastély, valamint a kórház épületét, s az utóbbi egy új szárnnyal is bővül.
Ezenkívül informatikai és orvosi berendezésekre, fejlesztésekre további 2,2 milliárd forintot fordítanak.
Döntött továbbá a kormány a szentesi Csongrád-Csanád Megyei Dr. Bugyi István Kórház belgyógyászati tömbjének és kapcsolódó helyiségeinek a teljes körű felújításáról, valamint az ajkai Magyar Imre Kórház részét képező, országos hírű infektológiai osztály átépítéséről, bővítéséről. A szentesi és az ajkai beruházásról közös határozat rendelkezett, amely erre az esztendőre 3,5, a következőre pedig félmilliárd forintot irányzott elő a két projektre. Cegléden ugyanilyen keretösszegből húzhatnak fel egy új szakrendelőt a Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet járóbeteg-szakellátásának a javítása érdekében.
Az oktatási intézmények fejlesztése ugyancsak a prioritások közé tartozik, amit jól mutat, hogy a kormány már 2014-ben döntött a Nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programról, melynek célja európai színvonalú tan- és tornatermek, valamint tanuszodák építése. A lebonyolító Nemzeti Sportközpontok honlapján egy interaktív térképen lehet nyomon követni, hogy mely beruházások készültek már el, s melyek állnak előkészítés, kivitelezés alatt. Hazánk demográfiai helyzetére is rávilágít, hogy tanteremszám-bővítésre túlnyomórészt Budapesten és az agglomerációjában volt szükség, hiszen a diákok létszáma ott nő a leginkább.
Új iskolák, tan- és tornatermek ugyanakkor szerte az országban épültek-épülnek.
Márciusban például a Baranya megyei Szentlőrinc uszodájának a kivitelezésére biztosított a kabinet – az infrastruktúra-fejlesztési program második etapjának a részeként – 1,7 milliárd forintot, Békéscsabán pedig az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium kap új helyiséget a testnevelésórák megtartására.
Az előző hónapban emellett tízmilliárd forintot meghaladó értékben jelentek meg a Magyar Közlönyben különféle oktatási beruházások. A legnagyobb keretösszeget, 4,4 milliárd forintot a Miskolci Szakképzési Centrumhoz tartozó Szentpáli István Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Szakképző Iskola komplex fejlesztésére biztosította a kormányzat. Költségvetési forrásból újulhat meg továbbá a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium (2,8 milliárd), Győrben a Pattantyús-Ábrahám Géza Technikum (2,5 milliárd), Mezőtúron a Teleki Blanka Gimnázium, Technikum és Kollégium (1,7 milliárd), Kulcs községben a Fekete István Általános Iskola, Sárospatakon az Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium (egy-egy milliárd), Vácott pedig a Piarista Gimnázium és Kollégium.
A kulturális és egyházi célú projektek sem maradtak ki a pénzesőből.
Bizakodva várjuk, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeumában elkezdődjenek a felújítási munkálatok
– olvasható a nyírbátori kiállítóhely honlapján, s jó hír számukra, hogy erre már nem kell sokáig várniuk. A kormány ugyanis 1,8 milliárd forintot biztosított a rekonstrukcióra, azzal, hogy a létrejövő vagyon-elemek a Magyar Nemzeti Múzeum vagyonkezelésébe kerülnek. Egymilliárdból renoválhatják a Heves megyei Boconádon található, a XVIII. században épült és az interneten elérhető fényképek alapján valóban jobb sorsra érdemes Szeleczky-kastélyt. A barokk stílusú épületegyüttes utolsó lakói a második világháború közeledtével hagyták el az országot. Később a kastélyt, melynek értékeit a háború alatt illetéktelenek széthordták, a tsz használta. Az 1980-as években zajlottak ugyan tatarozási munkálatok, de a főépület restaurálása forráshiány miatt elmaradt, holott az abban lévő helyiségek ma is oktatási célokat szolgálnak.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.