Egyhangúlag döntött márciusi kamatdöntő ülésén a monetáris tanács a jegybanki alapkamat 4,4 százalékra, az egynapos és egyhetes fedezett hitel kamatának 7,4 százalékra és az egynapos betét kamatának 4,4 százalékra emeléséről – jelent meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvében. A tanács leszögezte, hogy a megnövekedett inflációs kockázatok csökkentése és a várakozások megfelelő alakítása szükségessé teszik a monetáris kondíciók folytatódó szigorítását és az alapkamat-emelési ciklus korábbinál nagyobb lépéssel történő folytatását. A testület a múlt hónapban hónapban a kamatfolyosó kiszélesítésével bővítette a rendelkezésre álló monetáris politikai mozgásteret. Ez kulcsfontosságú jelen helyzetben, az MNB kiemelt feladata a piaci stabilitás biztosítása, és a turbulens pénzpiaci környezetben a piaci stabilitás biztosítása is.
Az MNB szükség esetén az eszköztár minden elemével készen áll beavatkozni a pénzügyi piacok stabilitása érdekében
– tették hozzá. Ezentúl, az MNB készen áll átmeneti és célzott állampapír-vásárlásokkal beavatkozni és megerősítette, az alapkamat fokozatosan felzárkózik az egyhetes betéti kamat következő hónapokban kialakuló szintjéhez.
Forintgyengüléssel reagált a piac a kamattartásraEsély volt rá, hogy ezúttal ne emelkedjék a 6,15 százalékos egyhetes betéti kamatszint, mivel a forint erősödni tudott az elmúlt néhány napban, s a nemzetközi pénzpiaci feszültségek is csökkentek. |
Újra hangsúlyozták, hogy a grémium a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak. Néhány döntéshozó kiemelte, hogy a következő negyedévekre várható inflációs pályát az orosz-ukrán háború, a háború következményeként kivetett szankciók és a rendkívüli ármozgásokra adott kormányzati válaszlépések is befolyásolják. Minden tanácstag egyetért abban, hogy az infláció csak az idei év második felétől indulhat csökkenésnek, majd a külső sokkhatások mérséklődésével és a határozott jegybanki lépéseknek köszönhetően 2023 második felében tér vissza a toleranciasávba.
Az infláció éves átlagban idén várhatóan 7,5-9,8 százalék között, 2023-ban 3,3-5,0 százalékon, 2024-től pedig az inflációs céllal összhangban alakul.
A koronavírus-járványt követő újranyitás óta sorozatos és jelentős globális költségsokkok növelik az inflációt. Az élelmiszerárstop és az üzemanyagokra bevezetett árplafon részben ellensúlyozza a külső inflációs hatásokat – olvashatjuk a jegyzőkönyvben.
A költségvetés hiánya és az államadósság-ráta 2021-ben csökkenő pályára állt. A GDP-arányos államadósság 2021 végén 77,3 százalékra csökkent a 2020. év végi 80,0 százalékos értékről. Emellett arra is emlékeztetett az MNB, hogy az orosz-ukrán háború több csatornán keresztül is növeli a költségvetési kockázatokat. A GDP 2022-ben a korábban vártnál lassabb ütemben, 2,5-4,5 százalékkal, míg 2023-ban 4,0-5,0 százalékkal, 2024-ben pedig 3,0-4,0 százalékkal bővül az orosz-ukrán háború és a szankciós polititkák időbeli lefutásától függően.
A jegybank szerint a magyar gazdaság növekedési képessége változatlanul erős, bár a nagyfokú bizonytalanság övezi a rövid távú gazdasági kilátásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.