Az energiaár-robbanás, az élet minden területét érintő folyamatos drágulások és a munkabérköltségek jelentős növekedése ellenére a tavalyi áron adja a fürdőbelépőket a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., (BGYH) amely önkormányzati tulajdonú vállalatként a kormány határozata értelmében június végéig nem emelhet árat. Ez az idén már 750 millió forint kiesést okoz – tájékoztatta a VG-t Szűts Ildikó, a vállalat vezérigazgatója.
A jegyárstop után a történelmi fürdőkben várhatóan 20, a hazai vendégkörre épülő többi egységben, köztük a nyáron nyitva tartó strandokon 8,7 százalékkal drágulhatnak a jegyek. A belföldi vendégek a nemrég megújított bérletrendszerrel és az egyre népszerűbb Zsigmondy Klubkártyával mintegy 60 százalékos kedvezménnyel tudnak fürdőbe járni.
Az áremelés ugyanakkor elkerülhetetlen, hiszen a budapesti fürdővállalat villamosenergia-költsége egyetlen év alatt 235, a gázköltsége 273 százalékkal nőtt, míg a munkaerő megtartása érdekében 16,7 százalékos átlagos béremelést, a hiányszakmákban pedig 20 százalékos fizetésemelést kellett végrehajtani. A magyar turizmusban 40 százalékos a munkaerőhiány, a cégek egyre többet költenek meglévő dolgozóik megtartására, hiszen újakat nem találnak – jellemezte a helyzetet a BGYH vezérigazgatója.
Az első negyedévben a tervezett 2,025 milliárd forint bevételnél mintegy 700 millióval több, összesen 2,724 milliárd folyt be, zömében a gyorsan visszatérő külföldi vendégkör révén. A budapesti fürdők vendégeinek száma már elérte a 2019-es bázisidőszak 92 és a bevétele 98,1 százalékát.
A várakozáson felüli forgalmat jelzi, hogy a várt 521,5 ezer vendég helyett az első negyedévben 836 ezren váltottak jegyet.
A legnagyobb vonzerejű budapesti fürdők – a Széchenyi, a Gellért és a Rudas – külföldi látogatói közül a franciák vannak a dobogó legfelső fokán, míg az Egyesült Királyság a járványügyi nyitása után stabilan ezüstérmes lett, mögöttük az olaszok, a spanyolok, az amerikaiak és a németek következnek – számolt be a vezérigazgató.
Nemrég eldőlt, hogy a Gellért fürdő nem zár be május végén, mert a vele társasházként működő és számos ponton összekapcsolt szálloda felújítása csúszik, ezért a fürdő is augusztus végéig üzemelhet. Felújításának költségét még ezután mérik fel, de elkészült már az értékleltár, amely műemléki szempontból határozza meg a rekonstrukció részleteit. A Rác fürdő műszaki állapotának felmérése elkezdődött, hamarosan kiderül, mit kell ott elvégezni és mennyiért a 2023-as nyitáshoz. A szomszédos hotel hasznosításának mikéntje még nem dőlt el, erről a BGYH tulajdonosa, a főváros dönt. A társaság a felszámolási eljárásban egyedüli licitálóként tavaly 5,088 milliárd forintért vásárolta vissza a fürdőt.
Már a múlt év vége is jól alakult a budapesti történelmi fürdőkben, amelyeknek az adventi forgalma megközelítette a 2019-es évit, az angol vendégek kivételével akkor már nagyrészt visszatért külföldieknek és az egyre több belföldi vendégnek köszönhetően. A rendkívül biztatóan alakult év vége és év eleje után kissé elcsendesedtek a fürdők a január végétől holtszezonnak számító egy-másfél hónapban.
Ez már éppen véget ért volna, amikor kitört az orosz–ukrán háború, amelynek hatását a vidéki fürdővárosok és a budapesti fürdők is megérezték, hiszen korábban ebben az időszakban a vendégkör 10-12 százalékát az orosz és az ukrán vendégek alkották. Az első negyedévben 64 százalékkal kevesebb orosz és 42 százalékkal kevesebb ukrán állampolgár vett jegyet a történelmi fürdőkbe. Akik itt vannak, többségükben itt éltek, dolgoztak korábban is, a többiek viszont beláthatatlan ideig hiányozni fognak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.