BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
sztetoszkóp deviza kamatemelés árfolyam Stethoscope and money on electrocardiogram, symbol for health care costs or medical insurance. With Forint
ÜZLETRE HANGOLUNK

Megugró inflációt és gyengülő forintot jósol az elemző

A 380 forintos szinten ragadhat az euró az OTP szakértője szerint

Kilenc százalékos inflációval, 3,5 százalék körüli növekedéssel és 380-390 közötti eurós árfolyammal kalkulálunk 2022-re 

– ismertette az OTP Bank várakozásait Tardos Gergely vezető elemző.  

Akár a nyolc százalékot is elérhette az első negyedévben a gazdasági növekedés, az év hátralévő részében azonban jelentős visszaesésre kell számítani. 

Az OTP Bank az év egészére nézve 3-3,5 százalékos bővüléssel kalkulál, ezzel szemben korábban 5-6 százalékos gyarapodás is „benne volt a pakliban” – hangsúlyozta a Világgazdaság podcastjában Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője. 

sztetoszkóp deviza kamatemelés árfolyam Stethoscope and money on electrocardiogram, symbol for health care costs or medical insurance. With Forint
Fotó: Shutterstock

A növekedés korábbi támaszai részben megmaradhatnak idén is, miután növekedés várható a vállalati beruházásokban, és az év eleji lakosságot érintő nagy kifizetések (szja-visszatérítés és 13. havi nyugdíj) apropóján megnőtt a vásárlóerő; azaz a fogyasztás is bővülni fog. A hagyományos húzóágazatnál, az exportnál kicsit bonyolultabb a helyzet, ugyanis ott jelentős tétel az autógyártás szerepe, ám az ellátási láncok már két éve akadoznak. 

A közgazdász ismertette azt is, hogy 9 százalékos inflációval, 7 százalékos jegybanki alapkamattal és 380-390 közötti eurós árfolyammal tervezik a 2022-es esztendőt. 

Hozzátette: ha nem lettek volna az úgynevezett árstop-intézkedések még magasabb lenne a fogyasztói árak emelkedése: elérhetne a 13-14 százalékot. Tardos Gergely kitért arra is, hogy idén a GDP egy százalékát kitevő költségvetési kiigazításra lesz szükség, de utóbbi sok mindentől függ. Többek között a háború végének időpontjától, valamint attól, hogy sikerül-e az Európai Bizottsággal megállapodni a helyreállítási alap forrásait illetően. A jövő évben azonban sokkal nagyobb államháztartási kiigazításra van kilátás, miután a 2022-re betervezett 4,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal szemben a következő esztendőben a három százalékos deficit elérését tűzte ki a kormány. Ami pedig a hitelezési dinamikát illeti, az év első részében még szép számokat is láthatunk. Ugyanakkor az emelkedő kamatszintek mellett a jelzáloghitelezés a továbbiakban lassulni fog – tette hozzá végezetül az OTP Bank vezető elemzője.  

Keresse a VG Podcastot a kedvenc alkalmazásán!

Spotify: VG Podcast

Anchor: VG Podcast

Google Podcasts: VG Podcast

Radio Public: VG Podcast

Breaker: VG Podcast

Podcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.