A koronavírus-járvány kirobbanása után, 2020 tavaszán Magyarországon is számtalan cég állt át a home office-ra, ezzel csökkentve a fertőzés veszélyét a kollégák körében. Akkoriban gyakran és teljesen jogosan vetődött fel a kérdés: vajon a jövőben lesz-e még egyáltalán szükség irodákra, és ha igen, mennyire alakul majd át a piac?
Az irodaházakban a kisebb-nagyobb területeknél egyaránt jellemző, hogy ötéves szerződéseket kell aláírni, vagyis a vállalatoknak általában nem is volt igazi mozgástere – hívta fel a figyelmet Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.
Az irodákból a megállapodásokra hivatkozva jellemzően
nem engedték ki a tulajdonosok a bérlőket, akik emiatt kénytelenek voltak házon belül megoldani a rendelkezésükre álló területek hasznosítását.
Részben ezzel is magyarázható, hogy az utóbbi két évben nem történt számottevő visszaesés az irodaházak piacán – magyarázta a szakértő.
A legtöbb cég ma hibrid munkavégzést engedélyez a munkavállalóinak, akiknek így heti 2-3 napot kell bejárniuk az irodába, és ugyanennyit dolgozhatnak otthonról is – jegyezte meg Gadanecz Zoltán.
A szakértő úgy véli,
a járvány két éve alatt minden vállalat képes volt felmérni, melyek azok a feladatok, amelyeket a kollégák hatékonyan tudnak végezni akár az otthonukból is,
és melyekhez szükséges a személyes jelenlét.
„Teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalati munkavégzéshez az iroda a legtöbb esetben szükséges. A kollégák létszáma ugyanis nem lett kevesebb, csak annyi történik, hogy váltott munkarendben dolgoznak” – fogalmazott a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.
Bár voltak megingások, az irodaházak bérleti díjai összességében nem csökkentek az elmúlt két esztendőben, hiszen az ingatlanpiaci folyamatok ezt is felfelé húzzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.