Áprilisában az ipari termelői árak átlagosan 28,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A belföldi értékesítés árai 42,6, az exportértékesítésé 21,8 százalékkal nőttek, az áremelkedés ütemét elsősorban az alapanyag- és energiaárak, illetve a munkabérek növekedése, valamint a forint árfolyamának gyengülése befolyásolta – közölte a Központi Statisztikai Hivatal, amely hozzáteszi, az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés 3,9, az export 2,5 százalékkal drágult, így az ipari termelői árak összességében 2,9 százalékkal emelkedtek.
Az egy évvel korábbi adatokhoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai átlagosan 42,6 százalékkal nőttek,
ezen belül a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 31,5, a 33 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 71,3 százalékkal növekedtek az árak. Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 56,3, a beruházási javakat gyártókban 12,8, a fogyasztási cikkeket előállítókban 22,3 százalékkal emelkedtek az árak.
A KSH megállapította, hogy az ipari exportértékesítési árak 21,8 százalékkal nőttek, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 16,2,
a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 199 százalékos volt a drágulás.
Az első négy hónapban a 2021-es adatokhoz képest a belföldi értékesítés árai 38,3, az exportértékesítéséi 18, így az ipari termelői árak összességében 24,9 százalékkal voltak magasabbak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.