A belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 17 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest októberben, amikor a külföldi vendégek száma viszont 32, a vendégéjszakáké pedig 27 százalékkal emelkedett a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint.
A ma közzétett jelentésből az derül ki, hogy a belföldi vendégek száma 489 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,1 millió volt. Utóbbiak 75 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 14 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál.
A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a belföldi forgalom 21, illetve 22 százalékkal csökkent a tavaly októberihez képest.
Ugyanakkor a harmadával több, 367 ezer külföldi vendég 27 százalékkal több, pontosan egymillió vendégéjszakát töltött el a szálláshelyeken. A külföldi vendégéjszakák 80 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 24 százalékkal emelkedett 2021 októberéhez mérten.
Októberben az összes bruttó árbevétel 42 milliárd forint volt, amely folyó áron 24 százalékkal volt magasabb az előző évinél.
Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 28 százalékkal kevesebbet, 2,1 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.
Az összes vendégéjszaka 52 százalékát belföldi vendégek töltötték el.
Idén január–októberben az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken 50 százalékkal több, összesen 23 millió vendégéjszakát regisztráltak.
A belföldi vendégek 20, a külföldiek 132 százalékkal több (13,2 millió és 9,6 millió) vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 74 százalékkal nőtt, és 386 milliárd forintot tett ki.
Szeptemberben is a külföldiek pörgették a magyarországi turizmustAz év kilencedik hónapjában 917 ezer vendég fordult meg a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken, ami 3,8 százalékkal felülmúlja a tavalyi adatot. Szeptemberben összesen 2,2 millió a vendégéjszakát töltöttek el a vendégek, ami 1,3 százalékos javulás az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal novemberben közzétett gyorsjelentése szerint. |
Kockázatot jelent, hogy számos európai országban az infláció érdemben meghaladja a bérnövekedést, így a megélhetési költségek növekedése fékezheti a kilábalóban lévő nemzetközi turizmust, a belföldi turizmus dinamikáját pedig a rezsicsökkentés részleges kivezetése törheti meg. A belföldi turizmus helyreállását emellett a magyar háztartások jelentősen magasabb külföldi utazási hajlandósága fékezheti némileg
– kommentálta a KSH gyorsjelentés tartalmát Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője..
A szálláshely-szolgáltatók számára messze a legnagyobb kockázat az energiaköltségek elszállása, így
a nem kellően hatékony energiaintenzitású szálláshelyek komoly versenyhátrányba kerülhetnek, a meredeken elszálló költségeket nem tudják áthárítani, így átmeneti, vagy végleges bezárásra is kényszerülhetnek.
A közeljövőben kulcskérdés lesz az energiahatékonyság növelése, a megújuló energia felhasználása, az energiatakarékos üzemeltetés, a szigetelés javítása és számos más intézkedés, aminek hatására az energiaköltségek markánsan csökkenthetők.
A nemzetközi turizmus fokozatos javulását tükrözik a Liszt Ferenc repülőtér forgalmi adatai is, amelyek meredek felpattanást mutatnak a járvány elleni korlátozások feloldását követően. Októberben a légi utasforgalom 64,1 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest, azonban még mintegy 21 százalékkal marad el a három évvel ezelőtti, járvány előtti 2019 októberi szinthez képest.
Nemzetközi sportrendezvények és a nagyobb nyári fesztiválok megtartása jelentős mértékben élénkítette a turizmust a nyári hónapokban. A távol-keleti járványhelyzet miatt ugyanakkor a távol-keleti vendégkör visszatérése csak később lehetséges - írta Suppan Gergely..
A magyarországi szálláshelyek árbevétele októberben 23,8 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest, a visszaépülés továbbra is csak részleges a járvány előtti szintekhez viszonyítva.
Az orosz és ukrán vendégek részesedése közel 6 százalékos volt a külföldiek vendégéjszakáinak számában, ami nem túl jelentős, azonban az innen érkező vendégkör az átlagosnál többet költött.
A belföldi turizmus a tavalyi nyári hónapokban teljesen helyreállt, ami magas bázist eredményezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.