Továbbra is romlónak érzékelik helyzetüket a turisztikai cégek – derül ki az ágazati várakozásokat tükröző Turizmus Konjunktúra Indexből, amely decemberben mínusz 22 ponton állt. Az index értéke novemberhez képest 7 ponttal, szeptemberhez mérten pedig 15 ponttal romlott, a decemberi csökkenés mindhárom alszektort érintette.
A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen végzett felmérése havonta szondázza az ágazati hangulatot, előrejelzést adva a várható trendekről.
Lassú ütemben, de csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban a munkaerő iránt.
Ezt tükrözi, hogy a foglalkoztatotti létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest mínusz 9 ponton áll, a következő három hónapra vonatkozóan pedig mínusz 8 pontot mértek, vagyis a cégek munkaerő-állományuk további kismértékű csökkentésére készülnek.
A következő három hónapban a szállásadók nagyobb része nem számít a vendégéjszakák számának növekedésére: az előző havi 13 százalék helyett immár 45 százalékuk vár visszaesést, és 4 százalékról 44 százalékra nőtt a stagnálást prognosztizálók aránya. Mindössze az érdekeltek 11 százaléka reméli a vendégéjszakák számának növekedését az előző év azonos időszakához képest.
Egyre bizonytalanabbak a turisztikai cégekA cégek továbbra sem hárították át az összes költségnövekedést a fogyasztókra. Egyre romlik a helyzet a piaci szereplők szerint. |
A vendéglátásban működők nagy többsége, egész pontosan 61 százaléka stagnálást, 29 százalékuk viszont visszaesést vetít előre a korábbi 19 százalék helyett, és egytizedük számít ugyanekkor a vendégforgalom növekedésére.
A turisztikai cégek 84 százaléka az árai, 88 százaléka a működési költségei növekedéséről számolt be az elmúlt három hónapra vonatkozóan. Az árnövekedés átlagosan 17 százalékot, míg a működési költségeké 45 százalékot tett ki.
A cégek egyre kevésbé tudják áthárítani a költségnövekedést a fogyasztókra.
Az olló novemberben és decemberben erősen szétnyílt, méghozzá az októberi cirka 5-ről decemberre 28 százalékpontra.
A 2023 első negyedéves energiafogyasztás előző év azonos időszakához képest jelentkező növekményének felére a kormány vissza nem térítendő támogatást nyújt a szektor mikro-, kis- és középvállalkozásai számára a turisztikai érdekvédelmi szervezetek javaslatára.
Decemberben a turisztikai cégek 55 százaléka jelezte, hogy a következő három hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, erre novemberben még a csak 44 százalékuk készült. A válaszadók 34 százaléka nem változtat az árakon, míg 10 százalék jelzett csökkentést, szemben az előző havi 1 százalékkal.
Novemberben a turisztikai cégek 40 százaléka, decemberben már a 47 százaléka jelezte, hogy a közelmúltban is emelt árat, és a közeljövőben is emelni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.