BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megemelték a tagdíjak kötelező összegét a nyugdíj- és egészségpénztárak

Magasabb minimális havi tagdíjat kérnek 2023-tól a szolgáltatók. A nyugdíj- és egészségpénztárak az inflációval indokolták az emelést.

Sorozatban kapják a felszólításokat a nyugdíjpénztárak és egészségpénztárak tagjai, hogy 2023-tól magasabb minimális havi tagdíjat várnak az intézmények. Az így megtakarítók örülhetnek, ha az inflációval megússzák a tagdíjemelést, mert vannak annál jóval nagyobbak is – ismertette szerdán közzétett elemzésében a Bank360.hu.

Close-up of unrecognizable senior woman doing finances at home. Close-up of unrecognizable senior woman doing finances at home. otp, önkéntes, nyugdíj, egészség, pénztár,
Árat emeltek a nyugdíjpénztárak és egészségpénztárak.
Fotó: Bojan89

A portál rávilágított, hogy több százezer pénztártag kapott olyan üzenetet az elmúlt napokban, hogy 2023-tól megemelik a minimálisan fizetendő egységes tagdíjuk összege.

Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztárnál ezentúl legalább havi 8000 forintot kell fizetnie minden tagnak, az OTP Egészség és Önsegélyező Pénztárnál pedig 5000-et. Azelőtt 5000 forint, illetve 2000 forint volt a minimális tagdíj. 

Más intézmények is emeltek áraikon a közelmúltban. Az Életút nyugdíjpénztára és egészségpénztára 3000-ről 5000-re emelte a minimális tagdíjat. A Honvéd Önkéntes Nyugdíjpénztárnál a minimálbér összegének változását követi a tagdíj, amely most 11 600 forintra ugrott. A Mező Nyugdíjpénztár még a nyáron megemelte 5000-ről 8000 forintra a befizetések minimumát. A Vasutas szerényebb mértékben emelt, 5300 forintról csupán 5900-ra módosította az egységes tagdíjat. Az egészségpénztárak közül a Generali és a Test-Vér is emelt az idén, az utóbbi intézmény a csekkes befizetést is eltörölte, arra hivatkozva, hogy ezzel milliókat spórol meg.

A nyugdíjpénztárak tavaly az első kilenc hónapban 4,676 milliárd forint működési bevételt értek el a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint, a kiadásaik 5,626 milliárd forintot tettek ki.

Míg 2021-ben még 1,24 milliárd forinttal tudták kipótolni a bevételeiket a nem fizető tagok hozamából, 2022-ben kilenc hónap alatt csupán 32 millió forintot lehetett levonni ilyen címen, így kilenc hónap után 950 millió forintos mínuszban állt az önkéntes nyugdíjpénztári szektor. 

Olyan pénztár is volt, amelyik ugyan minimális tagdíjat nem emelt, de a friss tagdíjaknál az elvonás mértékét növelte. A Medicover például mindössze 12 ezer forintos tagdíjat vár el évente. A havi tagdíjminimumok ugyanakkor a legtöbb pénztárnál még az emelések után is rendkívül alacsonyak. Az önkéntes nyugdíjkasszák 2000–11 600 forint közötti összeget állapítottak meg.

Az átlagos nyugdíjpénztári minimum azonban csak 5-6 ezer forint havonta, ekkora összegből viszont számottevő nyugdíjkiegészítés csak akkor lesz, ha a pénztártag tényleg nagyon fiatalon, már az első munkahelyén elkezd gyűjtögetni.

A jegybank adatai szerint ennél magasabb a jellemző havi tagdíjfizetés, 2021-ben egy átlagos nyugdíjpénztártag 8700 forint körül fizetett havonta, ehhez jöttek még a munkáltatói hozzájárulások havonta átlagosan valamivel több mint 2560 forint értékben. Vagyis egy átlagos pénztártag mintegy 11 ezer forinttal gyarapíthatta a számláját, de nyilván nagyok az eltérések, hiszen sokan nem fizetnek, és úgyszintén sokan vannak, akik teljesen kihasználják az adókedvezményt (20 százalék, maximum 150 ezer forint évente), és legalább 750 ezer forintot befizetnek a számlájukra.

Nyugdíjemelés: mutatjuk a részleteket, mire számíthatnak az idősek

Már a januári emeléssel és a februárban érkező 13. havi nyugdíjjal védve vannak a 2023-ban várható inflációtól a nyugdíjasok , amennyiben a fogyasztói árak emelkedése a kormány és a Magyar Nemzeti Bank várakozásai szerint alakul. A kormány ígérete szerint, ha magasabb lesz a mostani várakozásnál az infláció, akkor újabb kompenzáció jöhet.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.