A kelet-közép-európai bankszektor mérlegfőösszege a világjárvány első évében, 2020-ban is növekedett, és 2021-ben sem csökkent jelentősen, tehát kijelenthető, hogy a szektor a pandémia okozta krízis közepette is képes volt finanszírozni a gazdaságot – hangzott el a Deloitte Magyarország piaci elemzését bemutató szerdai háttérbeszélgetésen. A mérlegfőösszeg GDP-hez viszonyított aránya is növekedett 2020-ban és 2021-ben is.
Ami a hitelállomány alakulását illeti, az egészen 2022. első fél évéig dinamikus ütemben emelkedett a szektorban. Tavaly ugyanakkor a koronavírus-járvány után a drasztikusan megugró infláció hatásaival volt kénytelen szembenézni a szektor: az inflációból eredő jegybanki szigorítások pedig jelentősen emelkedtek a hitelkamatok is – egyes országokban öt százalékpontot is meghaladó mértékben nőttek az átlagos ráták.
Az emelkedő hitelkamatok viszont együtt járhatnak az eszközállomány növekedésének lassulásával, és hosszabb távon – ha a magas infláció tartós marad – az eszközminőség romlásával is.
Ezzel együtt – emelte ki Bíró Balázs, a Deloitte Magyarország vezérigazgatója és a pénzügyi tanácsadási üzletág vezető partnere – 2022-ben még nem látszott a szektoron, hogy a nemteljesítő hitelek aránya (NPL-ráta) jelentősen emelkedne: a lakossági piacon egyáltalán nem mutatkoztak jelei ennek, a vállalatoknál pedig csak egyedi esetekről lehet beszélni.
Ami a felvásárlások piacát illeti, Bíró Balázs kiemelte:
egyértelműen látszik, hogy folyik az a konszolidáció a régiós bankszektorban, amit már 10-15 éve előre lehetett látni. Az elmúlt években nagyon sok nagy, nemzetközi szereplő kivonult a régiós piacról, és a helyüket a régióban érdekelt, vagy helyi versenyzők vették át.
A régiós M&A piaca jelenleg is nagyon aktív, hiszen évente átlagosan nagyjából 15 tranzakció történik, ami egy ekkora piacon egyáltalán nem kevés. Az elmúlt öt év legaktívabb szereplője ebből a szempontból az OTP Csoport volt, amely egymagában kétszer annyi tranzakciót hajtott végre öt év alatt, mint az utána következő versenytársai. Bíró Balázs szerint
az OTP-nél is tisztán látszik egyébként, hogy arra törekszik, hogy azokban az országokban, ahol jelen van, stabilizálja a pozícióit: vagyis igyekszik elérni azt a méretet, amellyel biztosított lehet a hatékony, jövedelmező működés.
Ez a törekvés pedig sikeres, hiszen nő azoknak a piacoknak a száma, ahol az OTP az első öt szereplő között szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.