Elképesztő tempóban fejlődik a dísznövénykertészet, és nő az igény az önellátásra és az önfenntartó kertek építésére – fogalmazott V. Topor Erika okleveles kertészmérnök, a Kertportál főszerkesztője a VG Podcastnak.
Városlakók sokasága igyekszik a balkonján megtermelni a reggelihez, vacsorához szükséges paprikát, paradicsomot és zöldfűszereket, és
megjelentek a családi házak és társasházak kertjében is a magaságyások, amiket tipikusan nem virágoknak, hanem ehető növényeknek építenek.
A VG Podcast szakértő vendége a hétvégi budapesti Garden Expo szaktanácsadójaként arra hívta fel a figyelmet, hogy a kertépítés sokrétű szaktudást igényel, a tervezéshez pontosan ismerni kell a kert adottságait, és az ott élőket is. A gondos tervező megkérdezi, hogy hol ül meg a kertben a víz, hol olvad ki tavasszal, hol van nyáron a legnagyobb meleg, hova süt a legjobban a nap, és így tovább.
Az aszályos tavalyi nyár után a jövőben is hasonlókkal kell számolni, a klímaváltozás újabb és újabb kihívásokkal, újratervezéssel is jár.
A mediterrán tájakon őshonos növények újabban akár nálunk is kitelelhetnek, van télálló banán, citromfa, de V. Topor Erika szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy nem tengerparti országban élünk, más itt a levegő páratartalma, mint Olaszországban, vagy Spanyolországban például. A Kárpát-medence sajátos klímáját továbbra is a kárpát-medencei növények ismerik és bírják leginkább, a helyi fajtáknak van esélye az alkalmazkodásra is.
A kerti növények megválasztásakor a szomszéd kertjére is figyelemmel kell lenni, az ottani növények kártevői ugyanis nem állnak meg a kerítésnél, és bizonyos növényfajokra ugyanolyan veszélyesek.
Dísz helyett ehető növények a balkonokonA dísznövényeket fokozatosan felváltják a kis helyen is könnyen és eredményesen termeszthető kompakt, kis növésű haszonnövények, amelyek révén akár a mindennapi reggelihez saját termésű koktélparadicsomot, paprikát, bazsalikomot, rozmaringot lehet biztosítani. |
Jó ötleteket adhatnak a kerti mix összeállításához a helyi nyaralóövezetek, ahol körülnézve lehet látni, hogy melyek azok a növények, amelyek a kevesebb gondozás mellett is jól érzik magukat.
Az önellátásra való igény is egyre fokozódik, de a szakértő szerint ehhez nem mindenkinek van elegendő nagyságú területe. Vannak azonban olyan növények, amelyek kis helyen is sok termést hozhatnak. Ilyen például a cukkini, amiből néhány tucat tő akár több mázsányi termést hoz folyamatosan, tavasztól a fagyokig.
Az öntözésmentes, önfenntartó kertek növényeit is az első években sokat kell gondozni, a gyökérzetnek meg kell nőnie és erősödnie ugyanis, hogy képes legyen éltetni a növényt – hangsúlyozta a kertészmérnök.
Az erkélykertészek is szép eredményeket érhetnek el – sorolta V. Topor Erika– esetükben többek közt a zöldfűszerek, például a bazsalikom, zsálya, kakukkfű, vagy az uborka, a paradicsom és a paprika a jó választás.
A magaságyások a rossz talajú, sok helyen építkezési sittel feltöltött kertekben és akár a balkonokon, tetőkertekben is jó megoldást jelentenek, a víztárolós, önöntöző típusok pedig már az önfenntartó irányzatot képviselik.
Tapasztalatok szerint már egy négyzetméternyi, szakszerűen megépített magaságyásban eredményesen lehet kertészkedni.
Kertészkedni nagy divat, a pandémia a zöld felületek, a zöldség és gyümölcsárak drasztikus drágulása az ehető növények felé fordította a keresletet. A kertészeti témákra hatalmas az érdeklődés, ennek megfelelően óriási a médiazaj is, sorra nőnek nagyra a különböző kertész blogok, hobbikertész portálok.
Gombamód szaporodnak a kertészeti áruházak is, de kevés a szakértő eladó, a neten pedig sok a félrevezető jótanács – figyelmeztetett az okleves kertészmérnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.