Kockázatokra figyelmeztet a Költségvetési Tanács (KT) mai ülésén elfogadott véleményében, miután januári határozatában már véleményezte a büdzsé módosítását. Ezúttal megállapították, hogy a KT által véleményezett tervezethez képest az Országgyűlésnek benyújtott T/2667. számú törvényjavaslat nem érintette sem a pénzforgalmi hiányt, sem az államadósság-mutatót, ezért a testület a tervezetre tett megállapításai a benyújtott törvényjavaslatra is helytállók voltak.
A tanács továbbra is szorgalmazza a 3 százalékos hiány mielőbbi elérését, amennyiben azt a gazdasági körülmények megengedik, épp ezért üdvözli azt a törvényjavaslatban szereplő rendelkezést, hogy ha 2023-ban a GDP reálértéke 1,5 százalék felett nő, akkor az így keletkező, a nyugdíjprémium tervezeten felüli összegével csökkentett többletbevételt a hiány mérséklésére kell fordítani.
A tanács fontosnak tartotta ráirányítani a figyelmet, hogy a módosított költségvetést is kockázatok övezik. Ennélfogva annak végrehajtása során szükség van a költségvetési szervek részéről reális, fenntartható, ugyanakkor a közfeladatok ellátását nem veszélyeztető takarékossági intézkedések meghozatalára. Ellenkező esetben ugyanis a közszolgáltatások zavartalan teljesítése jelentős többletkiadásokat tesz szükségessé, ami kockázatot hordoz az államadósságcél elérése szempontjából
– olvasható a KT határozatában, amelyet ezúttal sem írt alá Matolcsy György jegybankelnök. A teljes képhez hozzátartozik azonban, amire korábban Kovács Árpád, a KT elnöke a Világgazdaságban hívta fel a figyelmet, hogy
mindez nem jelenti azt, hogy az MNB ne venne részt a KT munkájában, a testület december 27-i ülése előtti hetekben Matolcsy György külföldi elfoglaltsága miatt a jegybank szakértői munkájának vezetésére Virág Barnabás alelnököt kérte fel, aki viszont nem írhatta alá a dokumentumot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.