A BMI szezonálisan kiigazított júniusi indexértéke a nyár első hónapjában 44,2 volt, pedig még májusban is a feldolgozóipari aktivitás bővülését jelezte a mutató. Az index a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havonta megjelenő kiadványában jelenik meg, amely 1995 szeptembere óta a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetői körében havi rendszerességgel végzett felmérések adatait tartalmazza.
A jelentés azonban nem ad magyarázatot arra, hogyan került át sokkszerű hirtelenséggel az ipari aktivitást áttekintő magyar index a növekedési zónából a recessziósba, bőven két számjegyű zuhanással.
Májusban még 57,1 pontot mutatott az index. Az 50 feletti érték az aktivitás növekedését, az 50 alatti a csökkenését mutatja.
Mint a nap folyamán korábban már beszámoltunk róla, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaságának közleménye szerint a májusi „mérsékelt” bővülést követően júniusban szűkülést figyelhetünk meg: a részindexek túlnyomórészt csökkentek, többségük a recessziós tartományban áll. Majd részletezik, hogy az új rendelések mennyisége csökkent, és az indexérték 21,7 százalékponttal esett vissza, miközben a termelési mennyiség index bővülést jelez: az e havi indexérték ugyanis 6,8 százalékponttal kisebb, mint a májusi érték.
Ami a „mérsékelt” jelzőt illeti, ekkora változás a BMI-kben – amelyeket szinte minden jelentős gazdaságra számolnak – nemzetközi méretekben is nagyon ritka. A felmérés módszertanát az Egyesült Államok Ellátási Lánc Menedzsment Intézete (Institute for Supply Management) dolgozta ki – írta jegyzetében a jelentés.
Megkérdeztük az MLBKT-t a változás okáról, ahol Kostyal Dániel elemző elmondta: „áprilisra alakult ki az a helyzet a magyar iparban, amikor az egyébként jól teljesítő feldolgozóipari vállalatok is nehéz helyzetbe kerültek. Más, hazánkhoz hasonló országok esetében ez a lejtmenet már korábban elkezdődhetett, s kevésbé meredeken alakult. Jó eséllyel azért, mert nálunk tavaly ősszel a korábbi, kormányzati támogatott hitelek határidejének kitolása eddig segítették tompítani a recessziós hatásokat.” Kostyal Dániel jelenleg úgy ítéli meg, ősztől javulhat a helyzet.
A Trading Economist virtuális hasábjain megjelent, a Központi Statisztikai Hivatal adatai is rímelnek az MLBKT elemzőjének magyarázatára, a magyar ipari termelés idén áprilisban 8,3 százalékkal esett vissza a tavalyi azonos hónaphoz képest. De már korábban is jelentős volt a visszaesés: márciusban 4,2, februárban 4,5 százalék.
Hogyan számítják a BMI-t? E legutóbbi üzleti jelentés – mint megtudtuk – 104 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői válaszai alapján készült. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések – 0,3; termelési mennyiség – 0,25; foglalkoztatás – 0,2; szállítási átfutási idő – 0,15; vásárolt készletek – 0,1. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. A havonta elvégzett szezonális kiigazítással a teljes adatsor minden hónapban változik. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.